Retrospektywa „Krzysztof Kieślowski 75/20” w Wiedniu

W ramach retrospektywy „Krzysztof Kieślowski 75/20” organizatorzy LET’S CEE Film Festival pokażą dwa dokumenty przybliżające sylwetkę tego wybitnego twórcy oraz dziesięć najważniejszych filmów fabularnych z dorobku reżysera. Wydarzenie odbędzie się w dniach 30 września – 5 października w Wiedniu.

„Krzysztof Kieślowski 75/20”

Zmarł 20 lat temu, 13 marca 1996 roku, na zawał podczas operacji serca. Gdyby żył, 27 czerwca tego roku świętowałby swoje 75. urodziny. Aby uczcić pamięć Krzysztofa Kieślowskiego, jednego z najwybitniejszych reżyserów XX wieku, Polska Akademia Filmowa ustanowiła go patronem 2016 roku. W ramach retrospektywy „Krzysztof Kieślowski 75/20”, która odbędzie się w ciągu sześciu wieczorów w wiedeńskim kinie Urania, LET’S CEE Film Festival – we współpracy z Cineplexx International i Polskim Instytutem w Wiedniu oraz dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – pokaże dwa dokumenty przybliżające sylwetkę tego wybitnego twórcy oraz dziesięć najważniejszych filmów fabularnych z dorobku reżysera. Pokaz tych ostatnich będzie swoistą premierą – wszystkie z nich po raz pierwszy w Austrii zaprezentowane zostaną w nowych, cyfrowo zrekonstruowanych oryginalnych wersjach językowych z angielskimi napisami. Honorowy patronat nad retrospektywą objęła Magdalena Sroka, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Program

Cykl filmowy otworzy projekcja dokumentu „Still Alive. Film o Krzysztofie Kieślowskim” (reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, 2005), w którym oprócz Kieślowskiego wypowiadają się również jego ulubieni aktorzy Jerzy Stuhr, Grażyna Szapołowska i Juliette Binoche, kompozytor Zbigniew Preisner, operator Sławomir Idziak i wiele innych bliskich mu osób. Tego samego wieczoru zobaczyć będzie można metafizyczny dramat „Podwójne życie Weroniki” (1991) z Irène Jacob w tytułowej roli. Do kolejnych obowiązkowych terminów należą kinowe wersje V. i VI. części telewizyjnego cyklu „Dekalog” – „Krótki film o zabijaniu” oraz „Krótki film o miłości” (1988) – oraz wielokrotnie nagradzana międzynarodowa trylogia filmowa „Trzy kolory: Niebieski, Biały, Czerwony” (1993-1994) z niezapomnianymi kreacjami aktorskimi Irène Jacob, Julie Delpy i Juliette Binoche. W programie retrospektywy znalazły się również filmy „Bez końca” (1985), „Przypadek” (1987), „Amator” (1980) i „Blizna” (1976) oraz dokument Krzysztofa Wierzbickiego „Krzysztof Kieślowski: I’m So-So…” (1996), będący zapisem rozmowy z Krzysztofem Kieślowskim na temat jego życia i twórczości. Większość pokazów odbędzie się w obecności specjalnie zaproszonych gości. Na pytania publiczności odpowiadać będzie zarówno Stanisław Zawiśliński (autor książki „Kieślowski bez końca…” oraz scenariusza do filmu „Still Alive…”), jak również Krzysztof Piesiewicz, który nie tylko należał do kręgu najbliższych przyjaciół Krzysztofa Kieślowskiego, ale również wspólnie z nim napisał scenariusze do siedmiu filmów fabularnych, wchodzących w skład wiedeńskiej retrospektywy.

Bilety

Bilety nabywać można w kasie kina Urania (Uraniastraße 1, 1010 Wiedeń), telefonicznie pod numerem +43 1 715 82 06 lub na www.cineplexx.at. Organizatorami retrospektywy są LET’S CEE Film Festival wraz z Cineplexx International i Instytutem Polskim w Wiedniu. Głównymi partnerami są PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, GLS Austria, Österreichischer Gewerbeverein i MK2.

Więcej informacji dostępnych jest na stronach www.letsceefilmfestival.com, www.cineplexx.at oraz www.polnisches-institut.at.

W przeddzień retrospektywy, 29 września, Instytut Polski w Wiedniu i Muzeum Kinematografii w Łodzi zaproszą na wernisaż wystawy „Krzysztof Kieślowski – Ślady i pamięć” oraz na rozmowę ze Stanisławem Zawiślińskim, autorem biografii reżysera. Wystawa, w skład której weszły zdjęcia, wycinki z gazet, plakaty, recenzje i publikacje, umożliwi miłośnikom kina wgląd w życie prywatne i zawodowe reżysera. Wystawa dostępna będzie w Instytucie Polskim do 14 października, wstęp na nią jest bezpłatny.

Informacja prasowa

20.09.2016