Retrospektywa laureata Oscara

Dwudniowa retrospektywa prac Zbigniewa Rybczyńskiego odbędzie się w warszawskim KinoLabie w dniach 5 i 6 listopada. Wydarzenie, organizowane przez DKF Kwant, to niecodzienna okazja nie tylko do zapoznania się z szerokim spektrum twórczości tego artysty, ale także do dyskusji z samym reżyserem.

 

Przed każdym programem Zbigniew Rybczyński przedstawi swoje najlepsze filmy i opowie o procesie ich tworzenia, a po seansach – weźmie udział w dyskusjach z widzami i zaproszonymi gośćmi.

 

W ciągu dwóch dni retrospektywy zaprezentowanych zostanie ponad 25 filmów reżysera, w tym „Orkiestra”, „Kafka”, „New York City 80’s” czy jedna z jego najbardziej rozpoznawalnych prac – „Tango”, za które w 1982 roku otrzymał Oscara za najlepszy krótkometrażowy film animowany.

 

Ponadto, 6 listopada będzie można zobaczyć film „The Vision”, który w Polsce zostanie pokazany premierowo a także „iMate”, który w Kino.Labie będzie mieć światową premierę.

 

W retrospektywie będą uczestniczyć współautorzy kilku filmów Rybczyńskiego: Bogdan Dziworski i Dorota Zgłobicka, a wśród gości wydarzenia będzie również antropolog kultury Zbigniew Benedyktowicz, współautor książki „Zbigniew Rybczyński – Podróżnik do krainy niemożliwości”.

 

Szczegółowy program retrospektywy: www.kinolab.art.pl.

 

Informacja prasowa

21.10.2010