Retrospektywa Pawła Pawlikowskiego w MOMI

W dniach 7-16 grudnia w Museum of the Moving Image w Nowym Jorku odbędzie się największa do tej pory retrospektywa filmów, zdobywcy Oscara za film „Ida”, Pawła Pawlikowskiego.

Urodzony w Polsce reżyser dzieciństwo i młodość spędził w Wielkiej Brytanii, gdzie zaczęła się jego przygoda z filmem. Zaczynał od tworzenia filmów dokumentalnych. Z biegiem czasu zaczął interesować się kręceniem filmów fabularnych. Przez większą część życia mieszkał i pracował poza Polską. Swoje dwa ostatnie filmy, „Ida” i „Zimna wojna”, zrealizował w Polsce, co niewątpliwie przyczyniło się do jeszcze większej rozpoznawalności polskiej kinematografii na świecie i wzrostu zainteresowania rodzimym kinem. Oba ostatnie filmy Pawła Pawlikowskiego były współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Retrospektywa w Nowym Jorku jest największym do tej pory przeglądem filmów Pawła Pawlikowskiego.

W programie znalazły się zarówno filmy dokumentalne, jak i fabularne. Widzowie zobaczą m.in. „Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofiejewem”, „Podróże Dostojewskiego”, „Last resort”, „Lato miłości”, „Twockers”, „Kobietę z piątej dzielnicy”, „Idę” i „Zimną wojnę”.

„Zimna wojna” wejdzie na ekrany kin w USA 21 grudnia 2018 roku. Dystrybutorem filmu w USA jest Amazon Studios.

Wydarzenie organizowane jest dzięki pomocy Instytutu Polskiego w Nowym Jorku.

Więcej informacji: www.movingimage.us/programs/2018/12/07/detail/pawel-pawlikowski


03.12.2018