Retrospektywa Piotra Szulkina podczas 38. Młodzi i Film

Podczas 38. Festiwalu Młodzi i Film odbędzie się retrospektywa zmarłego w 2018 roku wybitnego reżysera Piotra Szulkina.

Wśród filmów Piotra Szulkina pokazany zostanie między innymi jego pełnometrażowy debiut fabularny z 1979 roku – „Golem”. Film w 1980 roku otrzymał podczas festiwalu w Koszalinie Nagrodę Dziennikarzy.

W programie retrospektywy znalazły się m.in. „Wojna światów – następne stulecie” z 1981 roku, która zdobyła liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach, uniwersalną refleksję o człowieku i społeczeństwie „O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji”, czy inspirowana m.in. „Pięknością dnia” Luisa Buñuela adaptacja powieści Krystyny Kofty – „Femina”.

Widzowie festiwalu będą mogli zobaczyć także brawurowy kolaż socjologicznego eseju, komedii muzycznej i groteski, symboli i narodowych świętości, czyli krótkometrażowy film Szulkina „Mięso” oraz „Ubu Król” – groteskę i surrealistyczną fantazję na temat Polski i mechanizmów władzy, do realizacji której Piotr Szulkin przygotowywał się przez ponad dekadę.

Festiwal Młodzi i Film odbędzie się w dniach 10-15 czerwca 2019 roku w Koszalinie. Wstęp na wszystkie otwarte wydarzenia Festiwalu jest bezpłatny.

Piotr Szulkin (1950 – 2018)

Reżyser, scenarzysta, plastyk, prozaik i wykładowca, artysta odrębny i wszechstronny, obdarzony niezwykłą wrażliwością plastyczną i zmysłem obserwacji. Jedna z największych osobowości polskiego kina. Zawsze kroczył własną ścieżką. Prowokował i nie lubił prostych rozwiązań. Zmuszał do refleksji nad ludzką kondycją, złem i głupotą. Przyglądał się społeczeństwu, jego bezwolności i podatności na manipulację, uzależnieniu od spektaklu i ułudy. Gatunkowy sztafaż wykorzystywał do surowej oceny rzeczywistości. Był mistrzem absurdu i groteski.

Piotr Szulkin był absolwentem warszawskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. W 1975 roku ukończył Wydział Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Początkowo zajmował się filmami krótkometrażowymi i dokumentalnymi, sporadycznie animacją. Bardzo interesowała go wówczas kultura ludowa. Szybko został dostrzeżony na festiwalach. Już w 1975 za „Dziewcę z ciortem” otrzymał FIPRESCI na Krakowskim Festiwalu Filmowym i Złotego Dukata na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mannheim. Z kolei „Oczy urocze” z 1976 roku przyniosły mu nagrody w Sitges i Trieście. W 1977 zadebiutował jako reżyser spektakli Teatru Telewizji – przez lata pracował m.in. nad tekstami Krystyny Kofty, Sławomira Mrożka i Bertolta Brechta.

Jako reżyser kinowy zadebiutował w 1979 roku filmem „Golem”, do którego scenariusz napisał razem z Tadeuszem Sobolewskim na podstawie książki Gustava Meyrinka. Dzieło stało się pierwszą częścią głośnej i wielokrotnie nagradzanej w Polsce i na świecie tetralogii science fiction, na którą składają się także: „Wojna światów – następne stulecie” (1981), „O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji” (1984) oraz „Ga, ga. Chwała bohaterom” (1985). Swój ostatni film, dramat „Ubu Król”, nakręcił w 2003 roku.

Był członkiem Polskiej Akademii Filmowej. Przez lata wykładał w Szkole Filmowej w Łodzi.

Informacja prasowa


15.04.2019