Retrospektywa twórczości Kazimierza Kutza w Moskwie

Od 30 marca w Moskwie trwa retrospektywa filmów Kazimierza Kutza „Sól ziemi polskiej”.

 

W czasie przeglądu rosyjska publiczność obejrzy dziesięć obrazów polskiego reżysera:

od debiutanckiego „Krzyża walecznych” przez trylogię śląską, aż po filmy z 1994 roku „Śmierć jak kromka chleba” i „Zawrócony”. W programie znalazły się także filmy z lat 60.: „Milczenie” i „Ktokolwiek wie…”.

 

Przegląd w kinie Pionier, jednym z najbardziej popularnych w rosyjskiej stolicy miejsc dla wszystkich miłośników kina festiwalowego i artystycznego, potrwa do 9 kwietnia.

 

Kazimierz Kutz uczestniczył w otwarciu retrospektywy i po projekcji „Krzyża walecznych” spotkał się z moskiewską publicznością. 31 marca reżyser spotkał się ze także studentami WGIK-u słynnej rosyjskiej szkoły filmowej. Spotkanie zostało poprowadzone przez znawczynię polskiego kina w Rosji Irinę Rubanową i krytyka filmowego Armena Miedwiediewa.

 

Cała retrospektywa jest poświęcona pamięci Mirona Czernienki, autora pierwszej monografii rosyjskiej o twórczości Kutza. Na początku maja retrospektywa pojedzie do Niżnego Nowogrodu.

 

Organizatorami retrospektywy w Moskwie są Instytut Polski w Moskwie, kino „Pionier” oraz Państwowe Centralne Muzeum Kinematografii. Ze strony polskiej w projekcie biorą udział Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa oraz Telewizja Polska.

04.04.2011