Retrospektywa Wojciecha Staronia we Włoszech

Podczas 56. Festiwalu dei Popoli we Florencji odbędzie się retrospektywa Wojciecha Staronia oraz spotkanie z polskim twórcą. Wydarzenie zostało wsparte przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

56. Festival dei Popoli odbędzie się w dniach 27 listopada – 4 grudnia. Spotkanie z polskim reżyserem i autorem zdjęć Wojciechem Staroniem organizatorzy zaplanowali na 1 grudnia. Będzie ono połączone z warsztatami i potrwa ponad 5 godzin. Wciąż trwają zapisy na to wydarzenie – więcej informacji tutaj.

9 filmów Wojciecha Staronia w programie

W programie włoskiego festiwalu znajdzie się również retrospektywa filmów Wojciecha Staronia. Wśród 9 prezentowanych tytułów znajdą się zarówno filmy dokumentalne reżyserowane przez polskiego twórcę jak i te produkcje fabularne oraz krótkometrażowe, przy których pracował jako autor zdjęć. Obok nagradzanej na całym świecie „Argentyńskiej lekcji” (m.in. podczas Festival dei Popoli we Florencji film otrzymał w 2011 r. Nagrodę za Najlepszą Reżyserię) widzowie zobaczą również film krótkometrażowy „Szklana pułapka” Pawła Ferdka czy „Sześć tygodni” Marcina Janosa Krawczyka ze zdjęciami bohatera retrospektywy.

Więcej informacji: www.festivaldeipopoli.org.

Od kilku lat polskie filmy dokumentalne co roku znajdują miejsce w programie włoskiego festiwalu. W 2013 organizatorzy zaprezentowali retrospektywę filmów Marcela i Pawła Łozińskich. W 2011 roku nagrodę za Najlepszy Film Krótkometrażowy otrzymała Marta Prus za film „Vakha i Magomed”. Podczas ubiegłorocznej edycji zaprezentowano w sekcjach konkursowych i pozakonkursowych łącznie 6 nowych polskich produkcji.

13.11.2015