Retrospektywy twórczości Andrzeja Wajdy w Polsce i w Izraelu

W dniach 3-26 lutego 2011 w Izraelu odbędzie się retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy.

Retrospektywę  rozpocznie ostatni film reżysera, „Tatarak”. Widzowie będą mogli również zobaczyć inne obrazy: „Korczak”, „Kronika wypadków miłosnych”, „Człowiek z żelaza”, „Panny z Wilka”, „Człowiek z marmuru”, „Ziemia obiecana”, „Polowanie na muchy”, „Wszystko na sprzedaż”, „Niewinni czarodzieje”, „Popiół i diament”, „Kanał”, „Pokolenie”, „Lekcja kina polskiego”, „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcia!”, „Matka”, „Viva Maria!’, „Na działce” oraz „Rendez vous”. Pokazy filmów odbędą się także w Jerozolimie i Hajfie.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa plakatów do filmów Wajdy, przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Ekspozycja zostanie zaprezentowana w Filmotece w Tel Awiwie, Hajfie i Jerozolimie. Na wystawie  zostaną pokazane prace najznakomitszych grafików i plakacistów polskich m.in. Waldemara Świerzego, Romana Cieślewicza, Wojciecha Fangora, Stanisława Zamecznika, Franciszka Starowieyskiego, Wiesława Wałkuskiego, Rafała Olbińskiego.

Głównym organizatorem retrospektywy jest Instytut Polski w Tel Awiwie. Partnerami wydarzenia są: Filmoteka Narodowa, Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Muzeum Kinematografii w Łodzi i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji na stronie: www.polishinstitute.org.il/pl.

Z okazji 85. rocznicy urodzin Andrzeja Wajdy Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało przegląd filmów i specjalną  wystawę związaną z twórczością reżysera.

Od 10 lutego do 6 marca w kinie „Kinematograf” odbędzie się pokaz wybranych filmów Andrzeja Wajdy, który rozpocznie się projekcją „Popiołu i diamentu” i zakończy w dniu 6 marca „Tatarakiem” i filmem dokumentalnym „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!”. W całym cyklu zostaną pokazane 33 filmy fabularne i także wybrane specjalnie na tę okazję dokumenty.

Oprócz przeglądu filmów Muzeum przygotowało wystawę na temat twórczości Andrzeja Wajdy. Wśród prezentowanych eksponatów znajdą się polskie i zagraniczne plakaty do filmów a także  zdjęcia z planów i portrety reżysera pochodzące z kolekcji Muzeum.

Więcej informacji na stronie Muzeum: www.kinomuzeum.pl.

03.02.2011