Robert Więckiewicz nagrodzony w Tokio

Podczas ceremonii zakończenia 27. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Tokio nagrodę dla Najlepszego Aktora otrzymał Robert Więckiewicz za rolę we współfinansowanym przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmie „Pod Mocnym Aniołem” Wojciecha Smarzowskiego.

Najlepszy w konkursie

Pokaz „Pod Mocnym Aniołem” w Tokio był azjatycką premierą tego filmu. Obok polskiego obrazu w Konkursie Głównym prezentowano 14 filmów z całego świata. Rola Roberta Więckiewicza okazała się najlepsza zdaniem Jury, w którym filmy oceniali: James Gunn, John H. Lee, Robert Luketic, Eric Khoo, Debbie McWilliams i Hiroshi Shinagawa. Nagrodę dla Najlepszej Aktorki otrzymała Rie Miyazawa za rolę w nagrodzonym Nagrodą Publiczności japońskim filmie „Pale Moon”. Nagrodę Główną 27. MFF w Tokio otrzymał amerykański film „Heaven Knows What” braci Josha i Bena Safdie. Twórcy ci otrzymali również nagrodę za najlepszą reżyserię.

„Dom zły” w Tokio

„Pod Mocnym Aniołem” jest kolejnym filmem Wojciecha Smarzowskiego, który zakwalifikował się do konkursu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Tokio. W 2009 o główną nagrodę w Japonii walczył „Dom zły”. W 2008 roku film „Tulpan” Siergieja Dworcewoja otrzymał nagrodę główną, a film Jerzego Skolimowskiego „Cztery noce z Anną” nagrodę specjalną jury.

 

Więcej informacji: 2014.tiff-jp.net/en/.

 

Marta Sikorska

31.10.2014

Galerie zdjęć