Polański na premierze "Wenus w futrze"

13 września 2013, podczas 38. Gdynia – Fesiwal Filmowy, odbyła się polska premiera współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej najnowszego filmu Romana Polańskiego „Wenus w futrze” („Venus in Fur”).

Film dla kobiet

Dziękuję za wspaniałe przyjęcie, za te owacje, ale wolałbym taką owację po filmie. Najgorsze, że nie wiem, co mówić w podobnych okolicznościach, bo właściwie ja się wyrażam poprzez to, co na ekranie – zaczął Roman Polański. – Moja nadzieja jest w tym, że dużo pań tutaj jest na sali, bo to jest w pewnym sensie film dla kobiet. Kobiety niestety w większości moich filmów są ofiarami, a tutaj wręcz odwrotnie. Mocna i skomplikowana postać kobiety, która mówi językiem kobiet. Dziękuję – przywitał widzów reżyser „Wenus w futrze”.

„Venus in Fur”

to adaptacja sztuki Davida Ivesa, który wraz z Romanem Polańskim współtworzył scenariusz do filmu. Głównym bohaterem jest Thomas, reżyser poszukujący do swojej nowej sztuki odtwórczyni głównej roli. Żadna aktorka nie spełnia jego wymagań i kiedy zrezygnowany Thomas już chce dać za wygraną, do teatru wbiega Vanda, prawdziwy huragan nieobliczalnej i erotycznej energii. Początkowo wszystko wskazuje na to, że Vanda będzie ucieleśnieniem wszystkich bolączek Thomasa. Jest bezczelna, niewychowana, zdesperowana i nieprzygotowana. Gdy jednak Thomas niechętnie zgadza się dać jej szansę, aktorka przechodzi oszałamiającą transformację, a reżyser szybko traci dla niej głowę.

Premiera w Cannes

 

Światowa premiera filmu odbyła się 25 maja 2013 podczas 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie „Wenus w futrze” startowała w Konkursie Głównym.

Film współfinansowany przez PISF

„Venus in Fur” jest francusko-polską koprodukcją. Producentem obrazu jest R.P. Productions, a polskim koproducentem i dystrybutorem Monolith Films. To drugi film Romana Polańskiego współfinansowany przez PISF. W role głównych bohaterów wcielili się Emmanuelle Seigner i Mathieu Amalric. Autorem zdjęć jest polski operator Paweł Edelman. Międzynarodowym agentem sprzedaży filmu jest Lionsgate. Film wejdzie do polskich kin 8 listopada.

 

Kalina Cybulska, Marta Sikorska

13.09.2013