"Róża" wygrała Prowincjonalia

Film Wojciecha Smarzowskiego i „Kret” Rafaela Lewandowskiego zdobyły większość nagród zakończonego w sobotę XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia”.

Nagrody organizatorów

Honorowego Jańcia Wodnika za całokształt twórczości XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” odebrała Anna Milewska. – Aktorka ta żyje życiem niezwyczajnym, twórczym i różnorodnym, jakże odmiennym od losów większości z nas, jakże innym także od aktorskiego schematu – napisali organizatorzy w laudacji na cześć laureatki.

 

Nagrodą specjalną organizatorzy wyróżnili także film dokumentalny „Przystanek dla bocianów” Józefa Romasza.

„Róża” i „Kret” tryumfowały

Laureatów Festiwalu wybiera publiczność. W tym roku nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego otrzymała „Róża” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Obraz zdobył również statuetkę za muzykę Mikołaja Trzaski i główną rolę kobiecą Agaty Kuleszy.

Grający w „Róży” Marian Dziędziel otrzymał Jańcia Wodnika za główną rolę męską w „Krecie” Rafaela Lewandowskiego. Sam reżyser został uznany przez publiczność za Wydarzenie i odkrycie festiwalu.

 

Za najlepszy dokument publiczność uznała film „Krakowiaczek ci ja” w reżyserii Tomasza Magierskiego.

Młodzi nagrodzeni

Najlepszym filmem krótkometrażowym okazały się „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka. Jańcia Wodnika za zdjęcia otrzymał Piotr Niemyjski za pracę przy „Lęku wysokości” Bartosza Konopki. Nagrodę dziennikarzy odebrał Greg Zglinski za film „Wymyk”.

27.02.2012