"Róża" wyróżniona w Tallinie

Film „Róża” Wojciecha Smarzowskiego został wyróżniony na zakończonym 30 listopada 15. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Black Nights w Tallinie. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki filmowej.

Konkurs główny – wyróżnienie dla „Róży”

W konkursie EurAsia wzięło udział 18 filmów. Oprócz „Róży” o nagrody walczyła m.in. „Znieważona ziemia” („La terre outragée”/ „The Land of Oblivion”) w reżyserii Michale Boganim. Film Wojciecha Smarzowskiego wyróżniono za głębokie i wrażliwe przedstawienie tragicznego okresu w historii Wschodniej Europy. Grand Prix otrzymała produkcja z Chin i Hong Kongu pt. „A simple life” („Tao jie”) w reżyserii Ann Hui.

Prezentacje polskich filmów

W Tallinie w pozostałych sekcjach pokazano również „Wymyk” Grega Zglińskiego, „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego, „Jutro będzie lepiej” Doroty Kędzierawskiej, francusko-niemiecko-polsko-meksykańską koprodukcję meksykańską „El Premio” Pauli Markovitch ze zdjęciami Wojciecha Staronia, którego dokument „Argentyńska lekcja” również został na festiwalu zaprezentowany. Estońska publiczność miała okazję zobaczyć również polskie produkcje krótkometrażowe – dokument „Kawałek lata” Marty Minorowicz i animację „Millhaven” Bartka Kulasa.

 

„Róża” była już prezentowana na międzynarodowych festiwalach w Toronto i Busan. Zdobyła Grand Prix i Nagrodę Publiczności 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

 

Film pojawi się na ekranach kin 3 lutego 2012.

 

Wszystkie pokazane w Tallinie polskie filmy były współfinansowane przez PISF.

 

Więcej informacji o festiwalu na: www.2011.poff.ee.

01.12.2011