Rozdanie nagród EFA w grudniu we Wrocławiu

3 czerwca 2016 we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki odbyła się konferencja prasowa poświęcona tegorocznej gali rozdania Europejskich Nagród Filmowych.

Święto europejskiego kina

Uroczysta gala wręczenia 29. Europejskich Nagród Filmowych odbędzie się 10 grudnia 2016 w Narodowym Forum Muzyki. Nazwiska filmowców, którzy pojawią się we Wrocławiu, będą znane po ogłoszeniu nominacji do nagród. Ogłoszenie będzie miało miejsce w Sewilli 5 listopada.

– Rok 2016 jest bardzo dobry dla europejskiego filmu. Do Wrocławia przyjedzie crème de la crème świata filmowego – mówił w stolicy Dolnego Śląska Mike Downey, wiceprzewodniczący zarządu Europejskiej Akademii Filmowej.

Ważna jest nie tylko sama gala, która jest pewnego rodzaju spektaklem, lecz także to, co się dzieje wokół nagrody – uważa przewodnicząca zarządu Europejskiej Akademii Filmowej, Agnieszka Holland. – Filmowcy spotykają się i mają możliwość rozmowy o stanie europejskiego kina, o tym kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.

Przedstawiciele zarządu Europejskiej Akademii Filmowej przyjechali do Wrocławia 3 czerwca, by spędzić tam trzy dni. Podczas obrad mieli wybrać filmy, które będą później nominowane do nagród. Do selekcji trafia około 60 tytułów wyłonionych spośród propozycji rekomendowanych przez filmowców ze wszystkich krajów. Wśród członków Europejskiej Akademii Filmowej jest 65 Polaków.

– Mam nadzieję, że przynajmniej wśród nominowanych będą polskie tytuły. Wiemy, jak dobre wrażenie zrobiły „Zjednoczone Stany Miłości” Tomka Wasilewskiego na Berlinale, a przed nami jeszcze kilka ciekawych premier – mówi dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Magdalena Sroka.  

Wrocław starał się o organizację ceremonii ponad dwa lata. Umowę podpisano w marcu 2014 roku. Jednym z decydujących argumentów był fakt, że stolica Dolnego Śląska pełni w tym roku rolę Europejskiej Stolicy Kultury. Ceremonia zostanie sfinansowana ze środków miasta Wrocławia, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Wstęp na galę mają tylko zaproszone osoby, natomiast będzie ona transmitowana przez stację TVN.

Wydarzenia dodatkowe

W związku z galą EFA dla wrocławian przygotowano kilka wydarzeń. 6 września rozpocznie się cykl pokazów filmów nagrodzonych przez EFA w poprzednich latach. – Postaramy się też pokazać jak najwięcej nominowanych w tym roku tytułów i umożliwić spotkanie twórców z publicznością – zapowiedział Roman Gutek, kurator ESK ds. filmu i dyrektor Kina Nowe Horyzonty.

Odbędą się także kilkudniowe warsztaty mistrzowskie dla lokalnych twórców, które prawdopodobnie poprowadzi jeden z nominowanych lub laureatów. 22 września rozpocznie się retrospektywa prezesa Europejskiej Akademii Filmowej, Wima Wendersa.

Pierwsza edycja nagród Europejskiej Akademii Filmowej w 1988 roku zakończyła się zwycięstwem Krzysztofa Kieślowskiego, który odebrał statuetkę za Najlepszy Film dla „Krótkiego filmu o zabijaniu”. W związku z trwającym Rokiem Kieślowskiego, na tydzień przed ceremonią w Narodowym Forum Muzyki odbędzie się koncert z muzyką Zbigniewa Preisnera do filmów Kieślowskiego.

Źródło: Dorota Oczak-Stach, Europejskie Nagrody Filmowe we Wrocławiu. Będą spotkania z gwiazdami, Gazeta Wyborcza

06.06.2016