Rozdano nagrody na 7. WAMA Film Festival

„Zło nie istnieje” Mohammada Rasoulofa w Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych i „Dalej jest dzień” Damiana Kocura w Konkursie Filmów Krótkich – to zdobywcy Grand Prix 7. edycji WAMA Film Festival. Nagrodę publiczności otrzymał film „Nadzieja” Marii Sødahl. Wydarzenie, które od 6 do 10 października odbywało się w Olsztynie, było współfinansowane przez PISF.

Jury Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych w składzie: Olgierd Łukaszewicz, Izabela Kiszka-Hoflik i Michał Oleszczyk zdecydowało o przyznaniu Grand Prix filmowi „Zło nie istnieje” w reżyserii Mohammada Rasoulofa. Ta międzynarodowa koprodukcja Iranu, Niemiec i Czech to laureat Złotego Niedźwiedzia ostatniego Berlinale. Polski dystrybutor filmu – Aurora Films otrzymał nagrodę finansową Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jury przyznało również wyróżnienie honorowe dla czesko-słowacko-polskiej koprodukcji „Jak Bóg szukał Karela” w reżyserii Víta Klusáka i Filipa Remundy. Nagrodę Publiczności otrzymał norwesko-szwedzki film „Nadzieja”, którego reżyserką jest Maria Sødahl.

Najlepszym tytułem Konkursu Filmów Krótkich okazał się „Dalej jest dzień” w reżyserii Damiana Kocura, który otrzymał Grand Prix i nagrodę finansową. Producentami filmu są Tomcat i KingHouse. Wyboru dokonało jury w składzie: Magnus von Horn, Maria Dębska i Magdalena Kamińska. Nagrodę specjalną Michelin Polska SA otrzymał film „Noamia”, którego reżyserem jest Antonio Galdamez. Swoją nagrodę przyznało także Jury Warmii i Mazur, które obradowało w składzie: Małgorzata Czaplarska, Joanna Wilk-Yaridiz i Aleksander Kuberski. Ich wyróżnienie również otrzymał film „Dalej jest dzień” w reżyserii Damiana Kocura.

Nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego

Jury Konkursu Filmów Krótkich przyznało także osiem nominacji do prestiżowych Nagród im. Jana Machulskiego.

„Najlepsza reżyseria”: Tomasz Wolski za film „Problem” ,

„Najlepszy scenariusz”: Katarzyna Tybinka za film „Problem”,

„Najlepsze zdjęcia”: Wojciech Staroń za film „Problem”,

„Najlepszy montaż”: Tomasz Kolak za film „Noamia”,

„Najlepsza aktorka”: Anna Dzieduszycka za film „Sukienka”,

„Najlepszy aktor”: Bartłomiej Topa za film „Noamia”,

„Najlepszy film dokumentalny”: „We have one heart” reż. Katarzyna Warzecha,

„Najlepszy film animowany”: „We have one heart” reż. Katarzyna Warzecha.

Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury  i Edukacji w Olsztynie. Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

12.10.2020