Rozmowa z Ewą Magdziarz

19 marca Pracownia Filmoteki Szkolnej zaczęła działać w II Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Krasnymstawie (woj.lubelskie). Rozmawiamy z liderką Filmoteki Szkolnej w Krasnymstawie Ewą Magdziarz. O zajęciach odbywających się w II LO rozmawiamy także z uczniem tej szkoły Damianem Karczmarzykiem.

 

Jak rozpoczęła się pani przygoda z filmem w II LO im. C. K. Norwida?

 

Poprzedni dyrektor szkoły, Edward Kawęcki zaplanował utworzenie klasy humanistycznej z elementami  edukacji filmowej i plastycznej. Na potrzeby tej klasy został utworzony Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy. Pierwsze spotkanie organizacyjne odbyło się w marcu 2000 roku. Działamy więc już ponad 14 lat. Dziś widzę, jak trudne były początki działalności MDKF-u, dlatego tym bardziej doceniam program Filmoteka Szkolna. Proponuje on nauczycielom bogatą ofertę bez pokonywania trudności, z którymi musiałam się borykać na początku działalności naszego klubu. Staram się popularyzować Filmotekę Szkolną wśród nauczycieli i uczniów, gdyż jestem entuzjastką tego programu. W dalszym ciągu będę się tym zajmować, ponieważ wiem, że są jeszcze szkoły, w których pakiet Filmoteki Szkolnej jest zamknięty w szafie i nikt z niego nie korzysta.

 

PISF wspiera edukację filmową

 

Poza tym edukacja filmowa w II LO i przedsięwzięcia edukacyjne Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej zmierzają w tym samym kierunku. W początkach mojej pracy z filmem inspirowały mnie działania PF DKF, m. in. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu. Wiceprzewodniczący Rady PF DKF Piotr Kotowski odegrał bardzo dużą rolę w wyznaczaniu kierunku, w którym zmierzała prowadzona przez mnie edukacja filmowa. Natomiast od kilku lat jestem coraz bardziej zainteresowana działaniami związanymi z Filmoteką Szkolną. W 2009 roku w II LO gościła Anna Sienkiewicz-Rogowska z PISF. Rozmawialiśmy wtedy na temat organizacji konkursu, który miałby zasięg ogólnopolski. Mnie jednak bardziej interesują działania, które mają zasięg lokalny. Wtedy nie myślałam, że za kilka lat będę pracować jako lokalny lider Filmoteki Szkolnej.

 

Dostrzegam wiele punktów wspólnych miedzy ofertą Filmoteki Szkolnej i realizowanymi przeze mnie projektami. Chciałabym też podkreślić, że projekty Filmoteki Szkolnej są bardzo profesjonalne. Szkolenia dla nauczycieli prowadzone przez fantastycznych edukatorów są świetnie przygotowane, a spotkania z lokalnymi liderami motywują mnie do realizowania ciekawych pomysłów, dlatego w coraz większym zakresie korzystam z oferty Filmoteki Szkolnej.

 

Jak znajduje pani czas na działania w szkole i promowanie edukacji filmowej wśród innych nauczycieli?

 

Edukacja filmowa od wielu lat jest częścią mojej pracy zawodowej. Od r. szk. 2013/2014 realizowany jest w II LO w klasie humanistycznej przedmiot edukacja filmowa, którego uczę. Znalezienie czasu na realizację działań edukacyjnych związanych z edukacją filmową wynika z właściwej organizacji pracy. Odkąd pozyskuję dofinansowanie m. in. z PISF, Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie i Urzędu Miasta Krasnystaw, muszę działania filmowe we właściwy sposób zaplanować a potem je konsekwentnie realizować. Na przykład w czasie wakacji w II LO organizuję letni projekt filmowy „Kręcimy film!”, w którym młodzież chętnie bierze udział. W wolnym czasie realizuję kolejne projekty filmowe, które sprawiają mi satysfakcję, ponieważ tworzymy z młodzieżą coś wartościowego.

 

Zacieśnianie współpracy z nauczycielami ze szkół województwa lubelskiego

 

Ostatnie ważne, zorganizowane przez mnie 14 marca 2014 r. wydarzenie, to premiera filmu dyplomowego „Fotografia”, którego obrona odbyła się w grudniu 2013 r. w Warszawskiej Szkole Filmowej. 19 marca – niezwykły dzień dla II LO – otwarcie w naszej szkole pierwszej w województwie lubelskim Pracowni Filmoteki Szkolnej! 5 kwietnia – premiera filmu „To, czego nie widać” zrealizowanego w czasie 3. edycji letniego projektu „Kręćmy film!”, 11 kwietnia – finał XII Powiatowego Konkursu Filmowego. To fakt – takie przedsięwzięcia wymagają czasu. Mogę je realizować dzięki wsparciu dyrektor II LO Anny Cichosz i nauczycieli, z którymi współpracuję, m. in. Joanny Szufnary, Ewy Żelazko, Marka Nowosadzkiego i Andrzeja Ziarko. W promowaniu edukacji filmowej mogę też zawsze liczyć na pomoc Agaty Sotomskiej z PISF oraz Anny Mirskiej-Czerwińskiej i Aleksandry Czetwertyńskiej z CEO. Dzięki Pracowni Filmoteki Szkolnej będę mogła zacieśnić współpracę z nauczycielami ze szkół województwa lubelskiego.

 

Warto przypomnieć, że w 2011 otrzymała pani Nagrodę PISF.

 

To ogromne wyróżnienie, z którego jestem dumna. Jednak pracując, nie myślę o nagrodach czy wygrywaniu konkursów, tylko konsekwentnie staram się realizować zaplanowane działania. Jednak wiele razy przekonałam się, że Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy „Iluzjon” z Krasnegostawu jest rozpoznawalny – czy to w PISF, czy na festiwalach filmowych. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że jesteśmy „tym słynnym MDKF – em”. Po prostu robię swoje. Sama nominacja do Nagrody wręczona przez dyrektor PISF Agnieszkę Odorowicz była dla mnie niezwykłym wyróżnieniem. Natomiast Nagroda, wręczona przez Andrzeja Wajdę i Grażynę Szapołowską, jest zaszczytem, którego się nie spodziewałam! Poza tym dzięki Nagrodzie możliwe było zakupienie profesjonalnej kamery, aparatu fotograficznego oraz programu do montażu, więc tym większy powód do zadowolenia.

 

Jak wyglądają pani plany na przyszłość?

 

Będę w dalszy ciągu realizować takie działania jak: spotkania autorskie z twórcami filmowymi, warsztaty i przeglądy filmowe, letni projekt „Kręcimy film!” czy Powiatowy Konkurs Filmowy „Inspiracje Filmoteką Szkolną”, który od następnego roku, mam nadzieję, będzie miał zasięg wojewódzki. Planuję zorganizowanie maratonu „Noc z Filmoteką Szkolną”, miejskiej gry filmowej a także stworzenie sieci nauczycieli ściśle współpracujących w ramach programu Filmoteka Szkolna. Chciałabym, aby Krasnystaw stał się filmowym centrum na Lubelszczyźnie. Mam nadzieję, że z Filmoteką Szkolną uda mi się to marzenie zrealizować!

 

Damian Karczmarzyk, II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Krasnymstawie, klasa II A.

 

Pani Ewa Magdziarz jest moją wychowawczynią już od dwóch lat. Można powiedzieć, że nasza przygoda z filmem jest bardzo ciekawa. Uczęszczam do klasy humanistycznej z rozszerzonym  językiem angielskim. Filmowe zajęcia pani Magdziarz są bardzo interesujące, prowadzone w inny sposób niż pozostałe. Dzięki nim mamy możliwość zaangażowania się. Na przykład niedawno zrealizowaliśmy taki projekt, w którym współtworzyłem scenariusz i na jego podstawie wyszedł nam naprawdę dobry film. Dzięki tym zajęciom nauczyłem się m.in. samodzielnie montować  i tworzyć filmy. To bardzo interesujące.

 

Tematyka zajęć

 

Tematyka zajęć filmowych jest bardzo zróżnicowana: raz oglądamy adaptację lektury, innym razem rozmawiamy o ostatnio obejrzanych przez nas filmach, czasem pracujemy nad jakimś projektem. Kiedy przygotowuję pracę na konkurs, to właśnie panią Ewę pierwszą pytam o to, co by w tym projekcie zmieniła.

 

Jakie filmy lubię oglądać?

 

Na razie nie jestem pewien, czy chciałbym w przyszłości wybrać zawód filmowca. Ale uważam, że to całkiem interesujące zajęcie. Jakie filmy lubię oglądać? To zależy od nastroju. Gdy wracam ze szkoły zmęczony, nie mam ochoty oglądać trudnego reportażu, którego i tak bym nie zrozumiał. Jednak kiedy jestem wypoczęty, to mam niedosyt dobrego kina i chętnie obejrzę ciekawy film dokumentalny.

 

Z Ewą Magdziarz i Damianem Karczmarzykiem rozmawiała Marta Sikorska

09.04.2014