42. FPFF: Rozmowa z Jagodą Szelc

Podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rozmawialiśmy z Jagodą Szelc, której debiut „Wieża. Jasny dzień” jest pokazywany w Konkursie Głównym i został świetnie przyjęty przez krytyków filmowych.

„Wieża. Jasny dzień”

Mula mieszka z mężem, chorą matką i córką Niną w wiejskim domu. W weekend poprzedzający I Komunię Świętą Niny, przyjeżdża do nich brat z rodziną oraz Kaja – młodsza siostra Muli, która zniknęła nagle 6 lat temu. Kaja jest biologiczną matką Niny. Mula obawia się, że niezrównoważona Kaja chce odebrać jej dziecko. Reszta rodziny, początkowo dystansująca się od Kai, zaczyna wierzyć w nowy początek i pogodzenie się sióstr, co jeszcze bardziej potęguje frustrację Muli. Mula postanawia wyrzucić siostrę z domu. W dniu Komunii Świętej dochodzi do pojednania się sióstr. Jednak istnieje inny, ważniejszy powód dla którego wróciła Kaja.

Twórcy

„Wieża. Jasny dzień” to pełnometrażowy debiut Jagody Szelc, która również napisała scenariusz. Zdjęcia zrealizował Przemysław Brynkiewicz.

Film został wyprodukowany przez Marcina Malatyńskiego i Studio Filmowe Indeks, działające przy Szkole Filmowej w Łodzi. Koproducentami są: Centrala, Dreamsound, Heliograf, EBH Polska oraz Odra Film. Film otrzymał dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Na ekranie zobaczymy m.in. Annę Krotowską, Małgorzatę Szczerbowską, Annę Zubrzycki, Dorotę Łukasiewicz-Kwietniewską, Rafała Kwietniewskiego, Rafała Cielucha i Artura Krajewskiego, a także dziecięcych aktorów Lailę Hennessy, Idę Kwietniewską i Igora Kwietniewskiego.

„Wieża. Jasny dzień”. Rozmowa z Jagodą Szelc. Transkrypcja (plik .rtf)

20.09.2017