Rozmowa z Janem Komasą

Podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni rozmawialiśmy z Janem Komasą, reżyserem filmu „Miasto 44”, który brał udział w Konkursie Głównym.

 

Uważam za powieść o superbohaterach „Odyseję” i „Iliadę” i chciałem w ten sposób wykrystalizować story w „Mieście 44” – odwołać się do archetypu, do braterstwa, gniewu, zazdrości, do samej idei walki, do agresji, postaw niezłomnych albo maksymalnego tchórzostwa – wszystko jest bardzo wyraziste. Chciałem wyraźnych sylwetek. Jak się ma portret zbiorowy, to trzeba myśleć mocnymi kolorami – mówi Jan Komasa w naszym wywiadzie.

 

 

Dystrybuowane przez Kino Świat „Miasto 44” weszło do kin 19 września. Grająca w filmie rolę „Biedronki” Zofia Wichłacz otrzymała na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni nagrodę za najlepszą główną rolę kobiecą. Film został także uhonorowany za najlepszy dźwięk oraz efekty specjalne. Grający w „Mieście 44” rolę „Sagana” Sebastian Fabijański został nagrodzony za męski profesjonalny debiut aktorski (również za film „Jeziorak” Michała Otłowskiego).

 

Producentem obrazu Jana Komasy jest Akson Studio. Film został dofinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

24.09.2014