42. FPFF. Rozmowa z Piotrem Domalewskim

Podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rozmawialiśmy z Piotrem Domalewskim, którego pełnometrażowy debiut fabularny „Cicha noc” jest pokazywany w Konkursie Głównym. Film podczas Młodej Gali otrzymał Nagrodę Jury Młodych, Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Kryształową Gwiazdę ELLE.

„Cicha noc”

Akcja filmu rozgrywa się w Wigilię Bożego Narodzenia w wiejskim domu we wschodniej Polsce. Adam – młody emigrant zarobkowy niespodziewanie pojawia się na wigilijnej kolacji. Nikt z jego licznej rodziny nie spodziewa się, jaki jest prawdziwy powód jego nagłego powrotu do Polski.

Jak pisał po premierze w Gdyni Bartosz Staszczyszyn z Culture.pl ” >>Cicha noc<< to jeden z najważniejszych i najbardziej dojrzałych polskich debiutów ostatnich lat. Domalewski splata bowiem ważne socjologiczne diagnozy z żywą historią o rodzinnych tajemnicach, o zadawnionych krzywdach i miłości pozwalającej je pokonać. W ten sposób tworzy obraz, w którym polska publiczność może przejrzeć się jak w lustrze”.

„W tej krzątaninie przed pierwszą gwiazdką, kiedy trzeba jeszcze rozłożyć naczynia, zwędzić z prywatnego lasu choinkę i przekonać pozostałych członków rodziny, żeby zrzekli się praw do pożądanej posesji, wyłażą prawdziwe charaktery i frustracje. Wyłazi też wielka opowieść o polskiej emigracji zarobkowej – o samotnych matkach, które chciałaby mieć wszystkich blisko siebie, o nieobecnych ojcach, którzy już zapomnieli, po co wyjechali, i ich dzieciach, które wcale nie mają lepszych perspektyw. Domalewski broni przegranych i pokazuje, że ich przegrana tak naprawdę może jest tylko pozorna” – pisał natomiast Jakub Socha na łamach Dwutygodnika.

Twórcy

„Cicha noc” to pełnometrażowy debiut Piotra Domalewskiego, który również jest autorem scenariusza. Zdjęcia zrealizował Piotr Sobociński jr.

Film został wyprodukowany przez Studio Munka – SFP. Producentem wykonawczym filmu jest Ewa Jastrzębska, opiekunem artystycznym Jerzy Kapuściński, natomiast kierownikiem produkcji Sylwia Rajdaszka. Film otrzymał dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz od Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego.

Na ekranie zobaczymy m.in. Dawida Ogrodnika, Tomasza Ziętka, Arkadiusza Jakubika, Agnieszkę Suchorę, Marię Dębską, Tomasza Schuchardta, Adama Cywkę, Jowitę Budnik, Mateusza Więcławka i Katarzynę Domalewską. „Cicha noc” trafi na ekrany polskich kin 24 listopada. Dystrybutorem filmu jest Forum Film Poland.

Więcej informacji o filmie: www.facebook.com/cichanocfilm.

„Cicha noc”. Rozmowa z Piotrem Domalewskim. Transkrypcja (plik .rtf)

23.09.2017