Rozmowa z Urszulą Antoniak

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Pomiędzy Słowami” Urszuli Antoniak prezentowany jest na 33. Warszawskim Festiwalu Filmowym.

„Pomiędzy słowami”

„W czwartek Michael, młody niemiecki prawnik skupiony na swojej karierze, odmawia wzięcia sprawy afrykańskiego uchodźcy. Chce wiedzieć dlaczego jego szef i przyjaciel Franz przekazuje tę sprawę właśnie jemu. W piątek Michael, polski imigrant, wita po polsku swojego ojca Stanisława. To ich pierwsze spotkanie. Michael został wychowany przez matkę w Polsce w przekonaniu, że jego ojciec nie żyje. Teraz Michael, człowiek który do wszystkiego doszedł sam, ma jeden weekend na poznanie swojego stwórcy – obcego, zmęczonego życiem, dalekiego od symbolicznej postaci Ojca. Weekend, który miał zamknąć przeszłość, otworzył traumę bycia niekochanym. Po wyjeździe Stanisława w poniedziałek, Michael zaczyna inaczej widzieć swoje życie w Berlinie. Jest tu tolerowany. Czy czuje się kochany?” – piszą producenci obrazu.

„Moim zdaniem cały ten film to jest pojedynek dwóch twarzy. Pojedynek twarzy młodego, wspaniałego człowieka, który jeszcze ma całe życie przed sobą i twarzy człowieka, który jest jego ojcem, który nigdy tym ojcem nie był, ponieważ nie partycypował w jego wychowaniu, ale to jest twarz, która jakby niesie ze sobą życie. Jest na niej wypisane całe życie” – mówiła podczas rozmowy w Gdyni na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Urszula Antoniak.

Daty projekcji filmu podczas 33 WFF:

  • Multikino 2: czwartek, 19 paź 11:00
  • Multikino 2: piątek, 20 paź 21:00
  • Multikino 3: sobota, 21 paź 16:30

Koprodukcja współfinansowana przez PISF

Urszula Antoniak jest autorką scenariusza i reżyserką filmu, będącego polsko-holenderską koprodukcją. Autorem zdjęć do „Pomiędzy słowami” jest holenderski operator Lennert Hillege. W filmie główne role zagrali Jakub Gierszał i Andrzej Chyra. Polskim producentem jest firma Opus Film, stronę holenderską reprezentuje Family Affair Films. Film ma już agenta sprzedaży – jest nim firma Global Screen. Światowa premiera filmu odbyła się podczas 42. Międzynarodowego festiwalu Filmowego w Toronto. Polska premiera „Pomiędzy słowami” miała miejsce w Konkursie Głównym 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie film otrzymał nagrodę za zdjęcia oraz za dźwięk. Film prezentowano również w Konkursie Głównym 65. MFF w San Sebastian.

33. Warszawski Festiwal Filmowy odbywa się w dniach 13 – 22 października 2017 r.

Więcej informacji: www.wff.pl.

Marta Sikorska

18.10.2017