Rozpoczął się 18. Polish Film Festival Los Angeles

18 października rozpoczął się 18. Polish Film Festival Los Angeles. Specyfiką polskiego festiwalu w Los Angeles jest przyznawanie nagród na Gali otwarcia. Za najlepszy film jurorzy uznali „Wołyń” w reż. Wojciecha Smarzowskiego.

W innych kategoriach przyznano jeszcze siedem nagród. Na festiwalu zostanie pokazanych ponad trzydzieści filmów fabularnych oraz łącznie blisko osiemdziesiąt dokumentów, animacji i krótkich metraży. Impreza potrwa do 26 października, a odbywa się pod Honorowym Patronatem wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Gala otwarcia odbyła się tradycyjnie w Egyptian Theatre w Hollywood. 18. Polish Film Festival Los Angeles otworzył pokaz filmu „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” w reż. Marii Sadowskiej z udziałem reżyserki, operatora Michała Sobocińskiego oraz aktorów Justyny Wasilewskiej i Arkadiusza Jakubika.

Wyróżnienia w kategoriach film fabularny, dokument i animacja przyznawane są przez osobne grona jurorskie, w których skład wchodzą przedstawiciele hollywoodzkiej branży filmowej.

Pełna lista nagrodzonych:

  • Hollywood Eagle Award dla Najlepszego filmu: „Wołyń”, reż. Wojciech Smarzowski,
  • Hollywood Eagle Documentary Award dla Najlepszego filmu dokumentalnego: „Film dla Stasia”, reż. Monika Meleń,
  • Hollywood Eagle Animation Award dla Najlepszego filmu animowanego: „Debiut”, reż. Katarzyna Kijek oraz „Czarnoksiężnik z krainy U.S.”, reż. Balbina Bruszewska,
  • Nagroda „Bridging the Borders” dla Najlepszego filmu krótkometrażowgo: „Lokatorki”, reż. Klara Kochańska,
  • Nagroda Specjalna Jury „Cinema Without Borders”:  „Na drodze”, reż. Bartosz Nowacki,
  • Nagroda im. Piotr Łazarkiewicz dla Młodych Talentów: Zofia Wichłacz, Justyna Wasilewska, Michał Sobociński,
  • Nagroda im. Adam Bratchera za debiut w dziedzinie muzyki filmowej: Tomasz Łuc,
  • Nagroda „Artist Of Polish Heritage Achievement” dla artysty polskiego pochodzenia za osiągnięcia twórcze: Stefanie Powers.

Maluch dla Toma Hanksa

Na Gali otwarcia festiwalu pojawiła się także Monika Jaskólska inicjatorka akcji „Nie Wypada Nie Pomagać” – zbiórki funduszy dla Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Akcję między innym wspiera amerykański gwiazdor filmowy Tom Hanks. Zwieńczeniem tegorocznej edycji zbiórki będzie przekazanie Hanksowi Fiata 126p, polskiego samochodu, którego model rok temu przypadkiem mu się spodobał. Dzięki zaangażowaniu Hanksa akcja Jaskólskiej odbija się szerokim echem w mediach, co z pewnością przyczyni się do rekordowej zbiórki w tym roku.  Biały „maluch” czeka już w Bielsku-Białej. Niebawem, dzięki LOT-owi, ma się znaleźć w Los Angeles, gdzie jeszcze w tym roku odbierze go laureat dwóch Oscarów. Aktor również ma wesprzeć finansowo akcję charytatywną.

100 filmów w programie festiwalu

W programie festiwalu znalazło się ponad trzydzieści filmów fabularnych: najnowsze polskie tytuły, m.in.: „Zgoda” Macieja Sobieszczańskiego, „Gwiazdy” Jana Kidawy-Błońskiego, „Królewicz Olch” Kuby Czekaja, „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, „Amok” Kasi Adamik czy „Zwierzęta” Grega Zglińskiego; filmy czekające na premierę w Polsce m.in. „Serce miłości” Łukasza Rondudy oraz filmy, które polskie premiery miały w ciągu ostatniego roku m.in. obsypana nagrodami „Ostatnia Rodzina” Jana P. Matuszyńskiego, kontrowersyjny „Plac zabaw” Bartosza M. Kowalskiego, „Zaćma” Ryszarda Bugajskiego, „Wściekłość” Michała Węgrzyna, „Wyklęty” Konrada Łęckiego, „Sługi boże” Michała Gawrysia, „Prosta historia o morderstwie” Arkadiusza Jakubika czy „Konwój” Macieja Żaka.

Wielu pokazom filmów będą towarzyszyć spotkania publiczności z twórcami i aktorami. Gośćmi specjalnymi z Polski są m.in.: Maria Mamona, Klara Kochańska, Karolina Szymczak, Ryszard Bugajski, Łukasz Simlat, Maciej Sobieszczański, Bartosz Gliniak i Janusz Chabior.

W pierwszą rocznicę śmierci Andrzeja Wajdy pokazane zostaną „Powidoki” oraz odnowiony cyfrowo „Danton” – po pokazie filmu z publicznością spotka się Andrzej Seweryn.

Zdobywca głównej nagrody Festiwalu NNW na Dniu Czeskim

Pierwszy raz na polskim festiwalu jeden dzień zostanie poświęcony filmom związanym z Czechami. Wyświetlone zostaną „Ja, Olga Hepnarova” Thomasa Weinreba i Petra Kazdy z Michaliną Olszańską w roli tytułowej oraz dwa dokumenty Krystyny Krauze: wyprodukowany w Czechach „Náš Vašek – O moci bezmocnych” i zdobywca głównej nagrody ostatniego Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci „Braciszek Karel” – zrealizowany w Studiu Filmowym „Kronika”.

Swój dzień na festiwalu będzie mieć również Szkoła Wajdy, która obchodzi w tym roku 15. urodziny. Z tej okazji zostanie pokazany wybór etiud studenckich i filmów krótkometrażowych.

Polskie filmy będzie można w tym roku oglądać w dwóch kinach festiwalowych w Hollywood i w Santa Monica. Pokazy specjalne będą miały miejsce m.in. na University of Southern California i California State University.

18. Polish Film Festival Los Angeles odbywa się pod Honorowym Patronatem wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. W latach ubiegłych Honorowym Patronatem objęły wydarzenie m.in. Pierwsze Damy RP Maria Kaczyńska (2007) i Agata Kornhauser-Duda (2016).

Polskie filmy z szansami na Oscara

Wśród filmów pokazywanych na 18. Polish Film Festival Los Angeles znalazły się produkcje, które typowane są do tegorocznych Oscarów. To krótkometrażowy film animowany „Cipka” w reż. Renaty Gąsiorowskiej oraz „Twój Vincent” w reż. Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, który wymieniany jest przez amerykańską krytykę jako główny kandydat do Oscara w kategorii pełnometrażowego filmu animowanego. Pokaz tego filmu zakończy tegoroczny festiwal.

Więcej informacji o festiwalu:

Informacja prasowa

19.10.2017