Rozpoczął się 53. KFF

26 maja w krakowskim kinie Kijów. Centrum rozpoczął się 53. Krakowski Festiwal Filmowy. W programie tej współfinansowanej przez PISF imprezy znajdzie się ponad 250 filmów z całego świata, a gośćmi festiwalu będzie około 100 twórców filmowych.

 

Galę otwarcia rozpoczął pokaz pierwszego odcinka festiwalowej kroniki, w którym program festiwalu przybliżyły rzecznik prasowy Anna E. Dziedzic, dyrektor biura programowego Barbara Orlicz-Szczypuła i koordynator Industry Zone Katarzyna Wilk.

Nowy konkurs, nowe centrum festiwalowe

– Ten festiwal po pięćdziesiątce bardzo przyspieszył. Mamy rewolucyjne zmiany: nowy konkurs, nowe centrum festiwalowe i nowe miasto, czyli stołeczny przyczółek przy Krakowskim Przedmieściu, w kinie Kultura. Przeżyjemy inwazję filmów muzycznych, a gościem specjalnym tegorocznej edycji jest szwajcarska kinematografia – mówił podczas ceremonii rozpoczęcia festiwalu dyrektor imprezy Krzysztof Gierat, przedstawiając obecnego na sali ambasadora Szwajcarii Lucasa Beglingera oraz tegorocznego laureata nagrody Smoka Smoków za całokształt dokonań artystycznych, Paula Driessena.

Światowa czołówka filmowa

Gości festiwalu powitał również Prezydent Krakowa, prof. Jacek Majchrowski. – To jest festiwal, który buduje rangę naszego miasta. To festiwal, którego laureaci są typowani do Europejskich Nagród Filmowych, filmy krótkometrażowe są typowane do Oskara. To jest coś, co już mieści się w światowej czołówce filmowej – podkreślał.

Jury 53. KFF

– Bardzo jestem dumny, że mogę państwu przedstawić fantastycznych gości. Jak zwykle, to już tradycja, że zanim rozpoczniemy festiwal, przedstawiamy państwu naszych jurorów, bo to oni zdecydują, które filmy wyjadą stąd nagrodzone. Jurorzy wykonują co roku bardzo ciężką pracę, ale wierzę, że jest to dla nich w jakiś sposób też przyjemność – podkreślał dyrektor festiwalu. Przewodniczącymi tegorocznych festiwalowych konkursów będą: Petr Zelenka (konkurs DocFilmMusic), Siergiej Dworcewoj (Konkurs Dokumentalny), Andrzej Jakimowski (Konkurs Krótkometrażowy) i Adam Sikora (Konkurs Polski).

„Stanton: przejrzeć Harry’ego”

Filmem otwarcia 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego był szwajcarski dokument muzyczny „Stanton: przejrzeć Harry’ego” („Harry Dean Stanton: Partly Fiction”) autorstwa Sophie Huber. – Przyznam, że film tez zauroczył mnie, kiedy obejrzałem go po raz pierwszy i podejrzewam, że zauroczył także organizatorów wielu innych festiwali, bo był pokazywany m.in. w Wenecji, Amsterdamie, Goteborgu i Zagrzebiu – mówił Krzysztof Gierat, zapraszając po projekcji na spotkanie z reżyserką.

 

53. Krakowski Festiwal Filmowy odbywa się w dniach 26 maja – 2 czerwca. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji: www.krakowfilmfestival.pl.

 

Marta Sikorska, Kraków

27.05.2013