Rozpoczął się 65. MFF w Cannes

Portret z pamięci (Drawn from Memory). Fot. V. Drygas, M. Gamdzyk
Portret z pamięci. Fot. V. Drygas, M. Gamdzyk

 

16 maja rozpoczęła się 65. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. W programie imprezy znalazły się polskie filmy współfinansowane przez PISF. Festiwal potrwa do 27 maja.

Polski film w sekcji Directors' Fortnight

Krótkometrażowa fabuła „Portret z pamięci” Marcina Bortkiewicza, zrealizowana w ramach programu „30 minut” w Studiu Munka, zostanie pokazana w sekcji Directors' Fortnight. Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Marcin Bortkiewicz, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego oraz Szkoły Wajdy. W filmie w rolach głównych wystąpili: Irena Jun, Małgorzata Zajączkowska i Marek Kantyka.

PISF wspiera młodych

Film „Portret z pamięci” został zrealizowany w Studiu im. Andrzeja Munka, które istnieje od 2008 roku. Zostało powołane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich i jest wspierane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, który co roku przekazuje środki na produkcję kolejnych filmów młodych twórców. Directors' Fortnight (Quinzaine des Réalisateurs) od 1969 roku jest jedną z sekcji MFF w Cannes. Jej celem jest prezentowanie ciekawych fabuł realizowanych przez filmowców z całego świata i odkrywanie nowych talentów.

Daty projekcji filmu „Portret z pamięci”

  • 24. 05, 14:30, Théâtre Croisette – pokaz z udziałem twórców
  • 26.05, 19:30, Studio 13 (23, avenue du Docteur Picaud)

Producers on the move 2012

Polska producentka Marta Plucińska znalazła się w gronie uczestników prestiżowego programu „Producers on the move”. W 13. edycji programu, organizowanej w Cannes przez European Film Promotion, przy wsparciu Programu MEDIA, weźmie udział 25 młodych producentów z Europy. „Producers on the move” pomaga w nawiązaniu szerszych znajomości branżowych i budowaniu sieci kontaktów między osobami, które mają coraz większy wpływ na europejską kinematografię.

Kolejny polski producent w Cannes

Marta Plucińska (producentka takich filmów jak: „Mój rower” Piotra Trzaskalskiego czy „Droga do raju” Gerwazego Reguły) jest kolejnym polskim producentem, który weźmie udział w tym programie. W ubiegłym roku był to Łukasz Dzięcioł, a w 2010 roku Kamila Polit.

 

Spotkanie „Producers on the move” odbędzie się w dniach 19-22 maja. Więcej informacji: www.efp-online.com.

Polsko-francuska umowa koprodukcyjna

23 maja (godz. 11:00) pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej oraz Ministerstwa Kultury Republiki Francuskiej odbędzie się spotkanie z okazji podpisania 5 marca międzynarodowej umowy koprodukcyjnej pomiędzy Polską a Francją. Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja projektów koprodukcyjnych. Gospodarzami wydarzenia będą dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz oraz dyrektor CNC (Centre national du cinéma et de l’image animée) Eric Garandeau. Gościem spotkania będzie Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Monika Smoleń. Spotkanie organizowane jest we współpracy z Instytutem Polskim w Paryżu oraz Instytutem Francuskim w Warszawie.

Ożywienie polsko-francuskiej współpracy filmowej

5 marca 2012 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski i Minister Kultury i Środków Przekazu Republiki Francuskiej Frédéric Mitterrand, podpisali w Paryżu międzynarodową umowę o koprodukcji filmowej. Podpisany dokument zastąpił umowę o współpracy w dziedzinie kinematografii sporządzoną w 1970 roku. Wprowadzenie w życie nowej umowy ma na celu ożywienie polsko-francuskiej współpracy filmowej.

Short Film Corner

Polskie filmy krótkometrażowe zostaną pokazane podczas  9. edycji przeglądu filmów krótkometrażowych Short Film Corner w Cannes. W programie tym znajdzie się aż 28 polskich filmów, w tym 2 polsko-niemieckie koprodukcje: „Samolot na Autobus” (reż. Kas Zawadowicz, Martin Demmer) oraz „Afternoon”, najnowszy film animowany Izabeli Plucińskiej.

 

Polskie krótkie metraże będą pokazywane w następujących sekcjach Short Film Corner:

17 maja odbędzie się pokaz specjalny filmu „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka. Organizatorem pokazu jest francuski agent filmu – firma Ad Astra. Film pokazywany jest także w programie „Best of Łódź Film School”.

Le Marché du Film

W programie tegorocznych targów filmowych Le Marché du Film znajdą się dwa tytuły: „1920. Bitwa warszawska” Jerzego Hoffmana (pokaz 21 maja ) oraz „Viva Bel@rus!” Krzysztofa Łukaszewicza (premierowe pokazy 22 i 23 maja). W Cannes będą prezentowane również fragmenty nowego filmu dokumentalnego Michała Marczaka „Fuck For Forest”, którego światowym agentem sprzedaży została firma Dogwoof.

 

Cinéfondation

 

Na festiwalu obecni są również uczestnicy warsztatów La Résidence, będącego częścią programu Cinéfondation, który organizowany jest przy festiwalu w Cannes. W 23 edycji La Résidence wśród 6 uczestników jest Mariko Saga, absolwentka łódzkiej Szkoły Filmowej. Podczas 4 miesięcy trwania programu Mariko Saga pracowała w Paryżu nad scenariuszem swojego debiutu fabularnego „Viet Wander House „. Historia Wietnamczyka i jego urodzonej w Polsce córki będzie połączeniem thrillera i body horroru, reżyserka poszukuje obecnie producentów filmu. Podczas pobytu w Cannes absolwentka PWSFTViT dzięki udziałowi w Cinéfondation i opiece prowadzącego program Georgesa Goldernsterna odbędzie szereg spotkań z przedstawicielami branży filmowej oraz weźmie udział w pitchingu. W Cannes zostanie zaprezentowany również jej film dyplomowy „Vena Cava”, współfinansowany przez PISF.

 

Więcej o La Résidence: www.festival-cannes.fr/en/theResidence.

ScripTeast 2012

23 maja (godz. 17:00) Podczas 65. MFF w Cannes zostanie wręczona nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego za najlepszy scenariusz dla uczestników tegorocznej, 6. edycji warsztatów ScripTeast. Wśród 12 najlepszych prac z Europy środkowej i wschodniej znalazły się 4 polskie projekty: nad nowymi scenariuszami pracują obecnie Paweł Sala, Dariusz Gajewski, Rafał Kapeliński, oraz zespół w składzie: Marcin Wrona, Katarzyna Bonda i Marcin Skóra. Celem rocznego programu jest wyselekcjonowanie najlepszych scenariuszy z regionu i umożliwienie ich autorom pracy z wybitnymi twórcami światowego kina.

Wsparcie PISF dla scenarzystów

ScripTeast organizowany jest przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Media, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Apple Film Production, we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową, renomowanymi klubami producentów Producers Network i ACE, Film New Europe, Final Draft oraz Telewizją Polską.

 

Więcej o 65.MFF w Cannes: www.festival-cannes.fr.

Stoisko PISF podczas 65. Cannes:

W tym roku polskie biuro mieści się w nowej lokalizacji przy głównym bulwarze Cannes, La Croisette 6. Będzie to miejsce spotkań przedstawicieli PISF, producentów oraz partnerów z przedstawicielami międzynarodowej branży filmowej i festiwali, agentami sprzedaży światowej, dystrybutorami oraz prasą zagraniczną. Współgospodarzem stoiska jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W tym roku polskimi partnerami przedsięwzięcia są: festiwal Off Plus Camera, Chimney Pot, Film Commission Poland, Krakow Film Commission oraz Film Point Group.

Promocja polskiego kina

Polskie biuro będzie również miejscem, gdzie odbędzie się polsko-francuskie spotkanie koprodukcyjne. To tutaj będą odbywać się również wydarzenia promocyjne m.in. Festiwalu Offplus Camera i Film Commission Poland, które współorganizują imprezę promującą potencjał filmowy Małopolski. Polskie biuro jest również miejscem, gdzie prezentowane są materiały promujące polskie filmy, w tym katalogi New Polish Films 2012 oraz Production Guide Poland 2012.

 

Marta Sikorska

16.05.2012