Rozpoczął się Festiwal Pięć Smaków

Pięć Smaków. Jakub Królikowski, Efendee Mazlan. Fot Marcin Kułakowski
Jakub Królikowski i Effendee Mazlan. Fot Marcin Kułakowski, PISF

 

W Warszawie ruszyła szósta edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, przeglądu kina Azji Południowo-Wschodniej. W programie: 6 sekcji, 30 nowych pełnometrażowych tytułów, wśród nich 22 polskie premiery. Festiwal potrwa do 30 października. Wrocławska odsłona wydarzenia będzie miała miejsce od 27 do 30 października.

 

– Na otwarcie pokazujemy „Songlap”, film bardzo dojrzały i poważny. Co może zaskakiwać, bo jego reżyser Effendee Mazlan jest też liderem bardzo znanej w Malezji grupy punkowej – powitał gości otwarcia festiwalu jego dyrektor Jakub Królikowski. – Do jury wybraliśmy 13 osób spośród pasjonatów Azji z całego kraju. To oni ocenią filmy i przyznają nagrodę.

Malezja

Główną sekcją festiwalu jest Focus: Malezja dedykowana młodemu pokoleniu filmowców malezyjskich, którzy biorą udział w przemianach rodzimego kina i w autorski, odważny sposób pokazują codzienność swojego kraju. Trzonem sekcji jest retrospektywa jednego z najważniejszych przedstawicieli malezyjskiego kina artystycznego – Woo Ming Jina. Widzowie obejrzą również m.in. nagrodzony w Rotterdamie i Pusan film „Miłość wszystko zwycięża” Tan Chui Mui oraz malezyjskiego kandydata do Oscara – „Bunohan” Daina Saida.

 

– Film, który zaraz zobaczymy, „Songlap” przedstawia brudną twarz miasta. Jest to opowieść o braciach, ich codziennym zmaganiu się z rzeczywistością i walce o przetrwanie. Pokazuje braterską więź. Raczej prowokuje do myślenia, niż przestawia gotową ocenę sytuacji – mówił amboasador Malezji Dato’ Jamaluddin Sabeh. – Zachęcam do obejrzenia wszystkich filmów w ramach przeglądu. Każdy jest unikatowy i przynosi widzom wiedzę o naszym kraju.

 

– Będziecie państwo teraz podróżować przez kilka dni. A po podróży dobrze mieć poczcie, że wraca się do przyjaznego portu. Wracajcie więc spokojnie do Warszawy – dodał Zastępca Prezydenta Warszawy Włodzimierz Paszyński. – Festiwal się rozwija. W tym roku zdecydowanie poszerzył swoją formułę i jestem przekonany, że tak będzie też przez najbliższe lata.

Kino Azji

W sekcji Nowe Kino Azji znajdą się najlepsze premierowy ostatniego roku, a wśród nich: europejska premiera wietnamsko-kanadyjskiego filmu „Perły Dalekiego Wschodu” Cuong Ngo, nagrodzony podczas ubiegłorocznego festiwalu w Wenecji film kultowego Shinyi Tsukamoto „Kotoko”, monumentalne tajwańskie dzieło historyczne „Wojownicy tęczy: Seediq Bale” Wei Te-shenga, nominowany do Tiger Award w Rotterdamie „Tokio Playboy Club” Okudy Yôsuke oraz animowany koreański dramat „Król świń” w reżyserii Yeun Sang-ho.

Sekcje festiwalowe

Sekcja Wolność w Azji, przygotowana we współpracy z Instytutem Lecha Wałęsy, jest dedykowana kinu zaangażowanemu społecznie, tworzonemu przez artystów azjatyckich. Atak Wodnego Smoka to z kolei wybór najbardziej ekscytujących filmów sztuk walki. Podczas Nocy Grozy widzowie obejrzą między innymi obsypany nagrodami tajskiego przemysłu filmowego „Laddaland” w reżyserii Sopona Sukdapisita. W klubie festiwalowym Południk Zero panował będzie natomiast klimat nostalgiczny. Klasyczne filmy tajwańskiej nowej fali zaprezentowane zostaną widzom na taśmie 16mm.

Organizatorem Pięciu Smaków jest Fundacja Sztuki Arteria.

Festiwal jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

25.10.2012