Rozpoczął się nabór uczestników na Vista Lab Academy

18 grudnia wystartował nabór na ViSTa Lab Academy. Jest to nowy projekt Michała Oleszczyka, Stowarzyszenia FILMFORUM i Fundacji Sztuki Współczesnej IN SITU.

24 lutego 2020 roku w Sokołowsku rozpocznie się pierwsza edycja ViSTa Lab Academy, nowego programu edukacyjnego adresowanego do młodych europejskich scenarzystów, reżyserów i producentów. W ramach międzynarodowych warsztatów scenariuszowych ich uczestnicy, wspólnie z doświadczonymi ekspertami, będą rozwijali swoje projekty filmów fabularnych oraz poznawali tajniki produkcji filmowej.

Pomysłodawcą i opiekunem programowym ViSTa Lab Academy jest dr Michał Oleszczyk, konsultant scenariuszowy i filmoznawca, wykładowca Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiej Szkoły Filmowej.

„Pomysł warsztatów w Sokołowsku pojawił się organicznie jako idea połączenia ze sobą dwóch miejsc i instytucji, które bardzo cenię. Od kilku lat angażowałem się w rozmaite działania FILMFORUM, a także współpracowałem z Fundacją Sztuki Współczesnej IN SITU, opiekującą się Archiwum Krzysztofa Kieślowskiego w Sokołowsku, między innymi pomagając programowo przy festiwalu Hommage à Kieślowski”, mówi Michał Oleszczyk.

Ważnym punktem odniesienia dla uczestników ViSTa Lab Academy ma być postać Krzysztofa Kieślowskiego i materiały z Archiwum Kieślowskiego w Sokołowsku.

„Twórca Dekalogu i trylogii Trzy Kolory jak mało kto nadaje się na patrona nowoczesnego kina międzynarodowego: był mistrzem formy fabularnej, dokumentalnej i serialowej, a jego dzieła okazały się uniwersalne”, wyjaśnia Oleszczyk.

„ViSTa Lab wpisuje się doskonale w strategię budowania programów edukacyjnych dla młodej branży filmowej realizowaną przez FILMFORUM. To projekt, który stawia na praktyczną pracę nad rozwojem konkretnych projektów, stwarza możliwości nawiązywania międzynarodowych kontaktów oraz kreuje perspektywy dla potencjalnych koprodukcji”, podkreśla Maciej Dominiak, dyrektor FILMFORUM.

Pierwsza edycja nowego projektu edukacyjnego odbędzie się w dniach 24 lutego – 1 marca 2020 roku w Sokołowsku. Większość wydarzeń w ramach ViSTa Lab Academy będzie prowadzona w języku angielskim. Uczestnikami warsztatów mogą być osoby w wieku 18 – 30 lat. Udział w projekcie jest bezpłatny (w ramach akredytacji zakwalifikowani uczestnicy otrzymają zakwaterowanie i wyżywienie), a liczba miejsc ograniczona. Termin zgłoszeń upływa 27 stycznia 2020 roku.

Szczegółowe informacje oraz regulamin projektu są dostępne na stronie: www.vistalab.pl

Link do formularza zgłoszeniowego znajduje się tu: https://vistalab.pl/en/participants-survey/

Organizatorem ViSTa Lab Academy jest Stowarzyszenie FILMFORUM. Współorganizatorami wydarzenia są: KINOGRAPHE (Francja), Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy), Cinemahall (Ukraina) oraz Malta Film Foundation (Malta.). Głównym partnerem projektu jest Fundacja Sztuki Współczesnej IN SITU. ViSTa Lab Academy jest jednym z działań towarzyszących realizacji międzynarodowego projektu edukacyjnego Visual Story Talent Lab, finansowanego ze środków Programu Unii Europejskiej ERASMUS+.

Informacja prasowa 


18.12.2019