Rozpoczęcie 50. KFF

Krzysztof Gierat
Dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego Krzysztof Gierat. Fot. Piotr Szymański

 

50. Krakowski Festiwal rozpoczęła w poniedziałkowy wieczór uroczysta gala. Wcześniej, w samo południe w Międzynarodowym Centrum Kultury, znajdującym się na krakowskim Rynku, odbyła się konferencja prasowa Festiwalu oraz premiera specjalnego wydawnictwa albumowego, poświęconego historii KFF.

 

– Mam wielką przyjemność i zaszczyt powitać Państwa na 50. Krakowskim Festiwalu Filmowym. To także moja mała rocznica – bo witam państwa w roli dyrektora Festiwalu po raz dziesiąty – tymi słowami Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego rozpoczął galę otwarcia najstarszej imprezy filmowej w Polsce. -To niebywałe, ale ten festiwal ma już pół wieku. Mimo różnych ustrojów, epok, nawet zmiany nazwy i dodatkowego konkursu, licznych cykli tematycznych on ciągle trwa, bez przerwy – kontynuował dyrektor festiwalu, zapraszając na najważniejsze wydarzenia, pokazy i imprezy przygotowane z okazji jubileuszu.

 

Pierwszym przywitanym przez Krzysztofa Gierata gościem był reżyser amerykańskich filmów awangardowych Jonas Mekas, który już jutro zostanie wyróżniony nagrodą „Smoka Smoków” za całokształt twórczości. Po dyrektorze festiwalu głos zabrali marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara i prezydent Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski. – 50 lat to już jest coś, co można pokazać w historii Krakowa, mniejsze jubileusze to tak się jeszcze niespecjalnie liczą – żartował prezydent.

Po jego wystąpieniu zaprezentowano krótki film, prezentujący kilka wydarzeń z historii Festiwalu. Ten zabawny obraz skomentowali ze sceny wielokrotni uczestnicy poprzednich edycji KFF – Piotr Mucharski z „Tygodnika powszechnego” oraz poseł Jerzy Fedorowicz. Przywitali oni, wraz z Krzysztofem Gieratem, uczestników pierwszej edycji Festiwalu z roku 1961 ówczesnego przewodniczącego Jury Ryszarda Karwickiego oraz laureata I edycji – Witolda Giersza.

 

Przed projekcją filmu „Dwa Rembrandty w ogrodzie” w reżyserii Jerzego Śladowskiego dyrektor festiwalu przedstawił jurorów wszystkich festiwalowych konkursów: na scenie pojawili się reprezentanci Jury Konkursu Dokumentalnego (m.in. przewodniczący Marian Marzyński), Jury Konkursu Krótkometrażowego (m.in. przewodniczący Krzysztof Zanussi), Jury Konkursu Polskiego (m.in. przewodniczący Maciej Drygas) a także Jury FICC (Międzynarodowej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych) oraz Jury FIPRESCI. Po raz kolejny festiwalowe filmy ocenia również Jury Studenckie.

 

Głos zabrał jeden z dwóch podwójnych laureatów KFF, pierwszy laureat jego międzynarodowej edycji – w 1964 roku był nim za film „Powrót statku” Marian Marzyński, który opowiedział o tym, jak wówczas 27-letni w przeciągu 3 dni dowiadywał się o nagrodach. – Był to mój pierwszy film. Nie wiedziałem w ogóle, że jestem filmowcem – dowiedziałem się dopiero po otrzymaniu tej nagrody (…). Życzę państwu dobrej zabawy, a robotę będziemy mieli niesamowitą, bo z pierwszych trzech filmów, jakie widziałem wygląda, że najlepsze filmy już zostały wybrane. A dla Jury to nie jest dobra wiadomość – powiedział.

 

50. Krakowski Festiwal Filmowy odbywa`się w dniach 31 maja – 6 czerwca.

 

Więcej informacji o programie  festiwalu: www.kff.com.pl.

31.05.2010