Rozpoczęcie budowy Gdyńskiego Centrum Filmowego

23 czerwca odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod Gdyńskie Centrum Filmowe.

Gdyńskie Centrum Filmowe

Powstające obok Teatru Muzycznego Gdyńskie Centrum Filmowe będzie w przyszłości m.in. siedzibą kina studyjnego, biura festiwalu filmowego w Gdyni, Pomorskiej Fundacji Filmowej oraz Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W budynku znajdzie się również miejsce na klub filmowy, restaurację, sklep multimedialny, stację kolei szynowej wiodącej na Kamienną Górę oraz biura na wynajem i podziemny parking.

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego

23 czerwca podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Gdyńskie Centrum Filmowe obecni byli przedstawiciele władz miasta i regionu, instytucji miejskich i kulturalnych, twórcy oraz inicjatorzy i autorzy projektu.

Założenia projektu

Według przyjętych założeń Gdyńskie Centrum Filmowe będzie budynkiem o powiechrzni 3400 m² o monolitycznej, nowoczesnej bryle i jednolitej, szklanej elewacji. Budynek zaprojektowany przez pracownię Arch Deco i wznoszony przez budimex powstanie przy Placu Grunwaldzkim. W pobliżu lokalizacji znajdują się: Skwer Kościuszki, Bulwar Nadmorski, Plaża Miejska, Muzuem Miasta Gdyni i planowane Forum Morskie. GCF według koncepcji Pomorskiej Fundacji Filmowej i władz miasta ma się stać nowym, kulturalnym centrum Gdyni, które umożliwi wzbogacenie oferty kulturalnej i edukacjyjnej miasta.

Akt erekcyjny

Pod aktem erekcyjnym swój podpis złożyli m.in. prezydent Wojciech Szczurek, pełnomocnik Dyrektora PISF ds. Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji Anna Sienkiewicz-Rogowska, dyrektorzy Festiwalu Filmowego w Gdyni, autor projektu Zbigniew Reszka, reżyserzy i wykładowcy Gdyńskiej Szkoły Filmowej: Jacek Bławut, Robert Gliński, Piotr Mikucki, Mirosław Przylipiak, Sławomir Pultyn, Jerzy Rados, Irena Siedlar, Andrzej Jasiewicz z Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych Włodzimierz Niderhaus, aktorki: Bożena Dykiel, Katarzyna Figura, Dorota Kolak i Danuta Stenka.

Otwarcie Centrum

Otwarcie Centrum planowane jest na drugą połowę 2015 roku. Budynek GCF jest jednym z Projektów Miejskich sfinansowanych ze środków Jessica, wdrażanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

Inicjatorzy projektu

Inicjatorem Gdyńskiego Centrum Filmowego jest Forum Kultury w Gdyni, które realizuje projekt we współpracy z Pomorską Fundacją Filmową w Gdyni.

 

Na podstawie informacji prasowej

25.06.2014