Rozpoczęcie "Kina na Granicy"

14. edycja współfinansowanego przez PISF „Kina na granicy” rozpoczęła się od mocnego uderzenia. Na otwarcie festiwalu zaprezentowano nagrodzonego  w Karlowych Warach  „Cygana” Martina Sulika.

Martin Sulik otwiera Kino na Granicy

Seans filmu poprzedziło wprowadzenie wygłoszone osobiście przez reżysera uważanego za jedną z największych osobowości artystycznych kina słowackiego. W swoim wystąpieniu Sulik opowiedział o osobistych związkach z Cieszynem a także zdradził motywacje jakie towarzyszyły mu przy realizacji tak mocno zaangażowanego społecznie filmu jak „Cygan”. Świadom psychologicznego ciężaru swojego filmu, zwrócił się na koniec do widzów słowami: –Mam nadzieję, że inne filmy na tegorocznym festiwalu będą bardziej wesołe.

Filmy kryminalne i gangsterskie nad Olzą

Jeszcze przed Sulikiem na scenie pojawili się polscy i czescy przedstawiciele organizatorów „Kina na granicy” a głos zabrali, między innymi, dyrektor festiwalu Jolanta Dygoś oraz dyrektorzy programowi: Maciej Gil i Martin Nowosad. Seans filmu otwarcia tradycyjnie poprzedził również humorystyczny filmik z udziałem organizatorów imprezy. Tym razem został on utrzymany w stylistyce kryminału i w ten sposób stanowił zapowiedź festiwalowej sekcji „Środkowoeuropejskie filmy kryminalne i gangsterskie”. Wśród prezentowanych w niej tytułów znajdują się między innymi „Gangsterzy i filantropi” Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego, „Vabank” Juliusza Machulskiego i „Adela jeszcze nie jadła kolacji” Oldricha Lipsky’ego.

Granice i mury swiata oraz Futbolowa gorączka

Oprócz środkowoeuropejskich kryminałów, cieszyńska publiczność będzie mogła obejrzeć również zgrupowane w sekcji „Granice i mury świata” filmy podejmujące tematykę mniejszości romskiej oraz poświęcone piłce nożnej tytuły z cyklu „Futbolowa gorączka”. 14. „Kino na Granicy”  zapewnia także przegląd najciekawszych polskich, czeskich i słowackich filmów sezonu. Wśród nich znajdą się najnowsze dokonania tak uznanych twórców jak Jan Hrebejk czy Bohdan Slama.

Antoni Krauze gościem festiwalu

Wiele spośród cieszyńskich seansów uświetni obecność zaproszonych gości. W tym roku znaleźli się wśród nich m.in. bohater  retrospektywy reżyserskiej Antoni Krauze, znakomity scenarzysta i aktor Zdenek Sverak a także słynny czeski twórca Petr Zelenka.

Spotkanie na Granicy – dla producentów

Oprócz seansów filmowych  festiwal obfituje również w wydarzenia istotne z punktu widzenia filmowej branży. W tym roku po raz kolejny w Cieszynie odbędzie się „Spotkanie na Granicy” w ramach którego ze swoją ofertą będą mogli zapoznać się producenci, dystrybutorzy i programerzy festiwali filmowych z Czech, Słowacji, Polski i Węgier.

 

Tegoroczna edycja „Kina na Granicy” tradycyjnie potrwa do 3 maja.

 

Wiecej informacji: www.kinonagranicy.pl.

 

Piotr Czerkawski, Cieszyn

30.04.2012