Rozpoczęły się zdjęcia do filmu „Zimna gra”

Rozpoczęły się zdjęcia do najnowszego filmu Watchout Studio. Twórcy filmów „Bogowie” i „Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” już po raz trzeci wprowadzą na ekrany swój tytuł wraz z NEXT FILM.

„Zimna gra”

„Zimna gra”, fot. Krzysztof Wiktor

Za kulisy wielkiej międzynarodowej polityki i w ponadczasowy konflikt mocarstw wciągnie nas poruszający thriller i szpiegowska historia zapomnianego, genialnego mistrza szachowego Joshuy Manskiego (William Hurt). Tytułowa gra toczy się w Warszawie, która w 1962 roku stała się centrum wydarzeń decydujących o losach świata. Czy możliwe jest, że w Polsce odbyła się kiedyś rozgrywka, która mogła skończyć się trzecią wojną światową?

Lata 60., amerykański sen zamienia się w koszmar, radzieckie wojska płyną w stronę Kuby, Chruszczow grozi atakiem nuklearnym. Napięcie między USA a ZSRR sięga zenitu. W Warszawie do szachowej rozgrywki przygotowuje się dwóch graczy: Amerykanin i Rosjanin. Nie będzie to zwykły mecz. Co wydarzy się podczas tego spotkania? Kto okaże się prawdziwym zwycięzcą? Jedno jest pewne: Joshua Mansky (William Hurt) rozegra pojedynek, w którym stawką jest ratowanie ludzkości przed nuklearną zagładą”.

Miejsce akcji: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, niczym kultowe Gotham City, stanie się świadkiem toczących się wydarzeń i miejscem tytułowej gry. Nieustająca tajemnica tego miejsca, nieodkryte sale, tajne przejścia, które rzadko można oglądać w innych produkcjach filmowych – sprawią, że Pałac raz jeszcze stanie się świadkiem swoich czasów. W scenografii Allana Starskiego oraz w obiektywie Pawła Edelmana – PKiN jest jednym z głównych bohaterów tej elektryzującej gry…

Czasy się zmieniają – a gra o władzę między Wschodem a Zachodem trwa. Producenci Piotr Woźniak-Starak i Krzysztof Terej, którzy do tej pory z sukcesem opowiadali prawdziwe historie, dziś odpowiedź na pytanie „Czy ta historia wydarzyła się naprawdę?” pozostawiają widowni…

„Mecz szachowy, kryzys kubański, prezydent Kennedy i sekretarz Chruszczow istnieli. Pałac Kultury i Nauki nadal góruje w centrum Warszawy. W połączeniu faktów i filmowej fikcji, mamy nadzieję, że emocje i intryga pomiędzy mistrzami szachowymi, a agentami wywiadu dwóch mocarstw dostarczą widzom niezapomnianych wrażeń” – Łukasz Kośmicki, reżyser The Coldest Game.

Premiera w 2019 roku

Zdjęcia do filmu będą realizowane od lutego do kwietnia 2018 roku, a premiera zaplanowana jest na 2019 rok. Partnerem filmu jest miasto stołeczne Warszawa oraz Zarząd Pałacu Kultury i Nauki sp. z o.o. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Międzynarodowym agentem sprzedaży jest Hyde Park Entertainment Group, dystrybucję światową koordynuje K5 International, a za krajową odpowiada Next Film.

Twórcy

Reżyserem filmu jest Łukasz Kośmicki, który wspólnie z Marcelem Sawickim jest autorem scenariusza. Za zdjęcia odpowiada Paweł Edelman, montaż Robert Gryka, scenografię Allan Starski, charakteryzację odpowiadają Ewa Drobiec, Agnieszka Hodowana, kostiumy Ewa Gronowska, dźwięk Jarosław Bajdowski, Michał Fojcik, Bartłomiej Bogacki, muzykę Łukasz Targosz.

W rolach głównych występują: William Hurt, Lotte Verbeek, James Bloor, Corey Johnson, Aleksey Serebryakov, Robert Więckiewicz, Nicholas Farrell, Evgeniy Sidikhin.

Reżyserami casting są Jeremy Zimmermann, Nadia Lebik, kierownikiem produkcji Magdalena Malisz, producentem liniowym Justyna Pawlak, producentem wykonawczym Oliver Simon. Producentami filmu są Piotr Woźniak-Starak, Krzysztof Terej i Daniel Baur.

Koproducentami filmu są TVN S.A, Next Film, ITI Neovision S.A., Big City Outdoor, The Story Lab, Poręczenia Kredytowe, Kosafilm, Galeria Olśnienia – GO Justyna Chodkowska.

Dystrybutorem filmu jest Next Film, który w 2017 roku wprowadził na ekrany „Po prostu przyjaźń” (reż. Filip Zylber), „Sztukę kochania. Historię Michaliny Wisłockiej” (reż. Maria Sadowska), „Pokot” (reż. Agnieszka Holland), „Tarapaty” (reż. Marta Karwowska) oraz „Twojego Vincenta” (reż. Dorota Kobiela i Hugh Welchman). Od maja 2017 roku Next Film rozszerzył działalność o produkcję filmową (jest koproducentem „Tarapatów”). Pierwszym obrazem wyprodukowanym przez Next Film jest „Plan B” w reż. Kingi Dębskiej, który wchodzi do kin 2 lutego 2018 roku.

Informacja prasowa


14.02.2018