Trwa 62. Berlinale

Grafika: Marcin Kułakowski, PISF

 

9 lutego rozpoczęła się 62. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. W programie imprezy znajdą się polskie filmy współfinansowane przez PISF i nowe projekty szukające zagranicznych koproducentów. Festiwal potrwa do 19 lutego. W 62. MFF w Berlinie będzie uczestniczyła dyrektor PISF,  Agnieszka Odorowicz.

 

Polskie filmy w programie 62. Berlinale

 

Jednym z dwóch tytułów otwierających sekcję Panorama będzie „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej. Światowa premiera filmu odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. „Sponsoring” trafił do dystrybucji we francuskich kinach, prawo do rozpowszechniania zakupiono jak dotąd w ponad 30 krajach.

  • 10.02, 20:30 International
  • 11.02, 13:30 CinemaxX 7
  • 12.02, 14:30 Cubix 9
  • 17.02, 18:00 FriedrichstadtPalast

W sekcji Forum 62. Berlinale zaprezentowany zostanie film Przemysława Wojcieszka „Sekret”. Jest  to już trzeci film reżysera, jaki znalazł się w programie berlińskiego festiwalu.

  • 11.02, 21:00 CinemaxX 6 (pokaz prasowy)
  • 12.02, 20:00 Arsenal
  • 14.02, 16:30 Delphi-Filmpalast
  • 15.02, 22:00 CineStar 8
  • 19.02, 20:00 Cubix 9

Shooting Star 2012

Polskie kino reprezentować będzie również Jakub Gierszał – aktor zaproszony do europejskiego programu Shooting Star. Konferencja prasowa oraz ceremonia wręczenia statuetek Shooting Star odbędzie się 13 lutego.

 

Więcej informacji: www.shooting-stars.eu.

Berlinale Talent Campus 2012

W tegorocznej edycji Berlinale Talent Campus wezmą udział: krytyk filmowy Michał Oleszczyk , producentka Anna Wydra, reżyser Krzysztof Szot, producentka Magdalena Nowacka, reżyser Marcin Maziarzewski oraz operator Tomasz Ziółkowski.

 

Więcej o Berlinale Talent Campus: www.berlinale-talentcampus.de.

Co-Production Market 2012

Dwa polskie projekty będą uczestniczyć w 9 edycji Co-Production Market. Organizatorzy tego spotkania dla pełnometrażowych koprodukcji fabularnych otrzymali w tym roku 311 zgłoszeń, z których wybrano 25 projektów. Polskę reprezentują „The Pope’s Toilet” Jakuba Ziemnickiego (producent polski: Ewa Puszczyńska/Opus Film) oraz „The Word” Anny Kazejak (producent polski: Łukasz Dzięcioł/Opus Film).

 

Pierwszy z projektów powstaje według scenariusza pisanego przez Martę Parlatore, absolwentkę PWSFTViT w Łodzi. – „The Pope’s Toilet” to film zakorzeniony w latach 80-tych i luźno powiązany z wizytą papieża Jana Pawła II w Polsce. Jednak nie będzie to film historyczny. Planujemy realizację w Polsce, z polskimi aktorami – zdradziła nam producentka filmu Ewa Puszczyńska. Warto dodać, że zarówno reżyser jak i scenarzystka przez wiele lat mieszkali poza granicami Polski.

 

– Nowy projekt Anny Kazejak jest w fazie wczesnego developmentu. Mogę na razie powiedzieć, że scenariusz wspólnie z reżyserką pisze inny znany filmowiec młodego pokolenia Magnus von Horn – powiedział nam producent „The Word” Łukasz Dzięcioł. Co-Production Market odbywa się podczas 62. Berlinale w dniach 12-14 lutego.

 

Więcej o Co-Production Market: www.efm-berlinale.de.

European Film Market 2012

W programie targów, towarzyszących 62. Berlinale znajdą się następujące polskie filmy i koprodukcje:
„1920. Bitwa warszawska” Jerzego Hoffmana, „Droga na drugą stronę” Ancy Damian, „Księstwo” Andrzeja Barańskiego, „W ciemności” Agnieszki Holland, „Róża” Wojciecha Smarzowskiego, „Kret” Rafaela Lewandowskiego, „Znieważona ziemia” Michale Boganim, „Now, Forager: A Film About Love and Fungi” Jasona Cortlunda i Julii Halperin, „Paths of Hate” Damiana Nenowa, „Wygrany” Wiesława Saniewskiego oraz debiut „Bez wstydu” (tytuł roboczy „Kamfora”) Filipa Marczewskiego.

 

Szczegółowy program: www.efm-berlinale.de.

W festiwalu uczestniczą także polskie fundusze filmowe i festiwale (m.in. Off Plus Camera) oraz Krakow Film Commission, którego przedstawiciele wezmą udział w prezentacji Film Commission Poland.

Cinema Total i Pitch Stop

11 lutego rozpocznie się natomiast Cinema Total 5 – wydarzenie organizowane wspólnie przez Collegium Hungaricum Berlin oraz Instytut Polski w Berlinie. 13 lutego o 15:00 odbędzie się spotkanie pod hasłem „True Stories” z Przemysławem Wojcieszkiem i siostrami: reżyserką Teoną Strugar Mitevską i aktorką Labiną Mitevską. Tego samego dnia w spotkaniu „Film Talk”, które rozpocznie się o 21:00 udział weźmie Dariusz Gajewski, reprezentujący Studio Munka.

 

W programie Cinema Total 5 znajdą się także spotkania z przedstawicielami instytucji filmowych oraz festiwali z Europy środkowej i wschodniej. Ze strony polskiej w przedsięwzięciu udział wezmą Izabela Kiszka-Hoflik (PISF) i Stefan Laudyn (Warszawski Festiwal Filmowy).

 

Więcej informacji: www.hungaricum.de.

 

W ramach Cinema Total 5 odbywają się także pitching i warsztaty Pitch Stop. W tegorocznej edycji wydarzenia udział weźmie producentka Anna Wydra z rozwijanym na warsztatach EAVE projektem fabularnym „Niemy” w reżyserii Bartka Konopki. Na Pitch Stop nowy projekt pt. „Baby” zaprezentuje także Weronika Czołnowska z Easy Busy Production (producent „Opowieści z chłodni”). Prezentacja projektów odbędzie się 15 lutego. Cinema Total 5 – spotkania branży filmowej z Europy środkowej i wschodniej są współfinansowane przez PISF.

ScripTeast 2012

Podczas 62. Berlinale odbywa się także druga sesja 6 edycji ScripTeast – warsztatów dla doświadczonych scenarzystów. Wśród 12 najlepszych projektów z Europy środkowej i wschodniej znalazły się 4 polskie projekty: nad nowymi scenariuszami pracują obecnie Paweł Sala („Heroina”), Dariusz Gajewski („Samotni mają pierwszeństwo”), Rafał Kapeliński („Na dachu”) oraz Marcin Wrona, Katarzyna Bonda i Marcin Skóra („Piosenka o miłości”). Celem rocznego programu jest wyselekcjonowanie najlepszych scenariuszy z regionu i umożliwienie ich autorom pracy z wybitnymi twórcami światowego kina.

 

ScripTeast organizowany jest przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Media, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Apple Film Production, we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową, renomowanymi klubami producentów Producers Network i ACE, Film New Europe, Final Draft oraz Telewizją Polską.

 

Więcej o 62. Berlinale: www.berlinale.de.

 

Stoisko PISF podczas 62. Berlinale:

 

Polish Cinema Stand No. 140
European Film Market Berlin 2012
Martin-Gropius-Bau

 

Współorganizatorami stoiska są: PISF, SFP i TVP.  Projekt realizowany jest po raz siódmy, drugi raz samodzielnie zaistnieje jako stoisko polskie. W tym roku przedsięwzięcie ma nową lokalizację i większą przestrzeń ekspozycyjną przeznaczoną na spotkania z przedstawicielami branży filmowej. Na stoisku dostępne będą materiały promujących polskie filmy, m.in. katalogi New Polish Films 2012 oraz Production Guide Poland 2012.

 

Marta Sikorska

09.02.2012