"Różyczka" wygrywa festiwal w San Francisco

Film „Różyczka” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego otrzymał trzy główne nagrody: dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Reżysera i Najlepszej Aktorki, podczas zakończonego 15 kwietnia 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tiburton w San Francisco.

 

„Różyczka” opowiada historię rozgrywającą się w Polsce w latach 60-tych, zainspirowaną prawdziwymi wydarzeniami. Znany pisarz (Andrzej Seweryn) przeżywa romans z dużo młodszą od siebie, piękną kobietą (Magdalena Boczarska). Wbrew wywołującej oburzenie środowiska różnicy wieku, wykształcenia i pozycji, intelektualista poślubia atrakcyjną „dziewczynę znikąd”. Zaślepiony uczuciem nie podejrzewa, że ich kontrowersyjny związek może nie być kwestią przypadku. Nie wie, że jego partnerka od dawna spotyka się po kryjomu z innym mężczyzną (Robert Więckiewicz), z którym łączy ją nie tylko silna namiętność, ale i groźna intryga.

 

Oprócz „Różyczki” w konkursie znalazły się również inne polskie produkcje: „Rewers” Borysa Lankosza,  „Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego oraz „Zero” Pawła Borowskiego.

 

Nagrody w San Francisco nie są pierwszymi zagranicznymi laurami dla twórców filmu. Za rolę „Różyczki” Magdalena Boczarska otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w indyjskim Goa. Jan Kidawa-Błoński został uznany za najlepszego reżysera na 32. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie.

 

Festiwal Tiburton odbywa się od 2001 roku. Impreza promuje niezależne kino artystyczne z całego świata. W tegorocznym programie, oprócz filmów konkursowych zaprezentowano także sekcje Kino z Niemiec, Kino Latynoskie i Świat Animacji.

 

Oficjalna strona festiwalu: www.tiburonfilmfestival.com.

 

Film „Różyczka” był współfiansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Informacja prasowa

18.04.2011