Ruszył 11. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja

Nowości filmowe, Mark Cousins jako gość specjalny i branżowe dyskusje znalazły się w programie Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. 11. edycja wydarzenia, które jest współfinansowane przez PISF, potrwa do 18 października w Łódzkim Domu Kultury oraz online.

Jak co roku w programie nie mogło zabraknąć filmowych hitów nagradzanych podczas najważniejszych festiwali, takich jak Wenecja czy Berlin. Jest to m.in. obraz Vadima Perelmana „Poufne lekcje perskiego”, który do kin trafi dopiero w grudniu. W ramach sekcji „Krytyczne premiery” będzie można również zobaczyć „Sole”, debiut fabularny Carla Sironiego. Z Wenecji przyjedzie z kolei francuski film „Tylko zwierzęta nie błądzą” Dominika Molla, który w zeszłym roku rywalizował w konkursie Giornate degli Autori z „Bożym Ciałem” Jana Komasy. W programie jest również najnowsza produkcja Piotra Domalewskiego – „Jak najdalej stąd”.

Podczas 11. edycji filmy będą czekać na widzów nie tylko na ekranie w Kinie Szpulka w Łódzkim Domu Kultury, ale też na festiwalowej platformie VOD – Think Film, dzięki której w wydarzeniach będzie można uczestniczyć z dowolnego miejsca. Warto zwrócić uwagę na dokument „Robiąc szum” czy film Marka Cousinsa „Oczy Orsona Wellesa”. W retrospektywie filmów Jonathana Glazera pojawi się m.in. thriller „Pod skórą”. Szczegóły na: www.kameraakcja.com.pl.

„Jak najdalej stąd” (fot. materiały prasowe)

Gwiazda storytellingu na 11. FKA

Gościem specjalnym spotkania-performance będzie ceniony na świecie twórca, laureat Europejskiej Nagrody Filmowej 2020 w kategorii Innovative Storytelling – Mark Cousins. Pretekstem do wydarzenia jest jego najnowszy dokument – „Oczy Orsona Wellesa”. Rozmowę poprowadzą Kuba Mikurda i Stanisław Liguziński, polscy specjaliści od eseju wizualnego.

Niezmienne pozostają panele dyskusyjne. Eksperci podejmą tym razem tematy przeobrażeń krytyki filmowej, sytuacji na rynku VOD, kreatywnym tworzeniu seriali premium czy VR. Spotkania te dają szansę na rozmowę ze specjalistami, którzy tworzą szeroko pojętą branżę filmową. W tegorocznym programie odbędzie się 5 dyskusji z udziałem 18 gości, m.in. Ewy Puszczyńskiej, Agnieszki Smoczyńskiej, Katarzyny Lewińskiej, Łukasza Targosza, Marty Szymanek, Łukasza Dzięcioła, Grażyny Torbickiej czy Tomasza Raczka. Dokładny harmonogram dyskusji znajduje się pod linkiem: kameraakcja.com.pl/dyskusje-2/

Branżowo o serialach

Z kolei w czasie dwudniowego (15–16.10) Serio Pro, pierwszego w Polsce wydarzenia branżowego skupionego na rynku seriali premium, spotkają się twórcy najlepszych polskich seriali – „Wataha”, „Ślepnąc od świateł”, „W głębi lasu” czy „Kruk. Szepty słychać po zmroku”. To nowy projekt Festiwalu Kamera Akcja, stworzony z myślą o branży i fanach seriali, jako przestrzeń wymiany doświadczeń i dyskusji o produkcji, promocji i dystrybucji seriali. Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie: www.serio.pro.

Wydarzenie Serialowe sieciowanie. Round table to możliwość networkingu, a swobodna forma umożliwi nie tylko prezentację swojego portfolio, ale i zadanie pytań o warunki pracy na rynku serialowym. Udział mogą wziąć osoby zajmujące i interesujące się reżyserią, sztuką operatorską, organizacją produkcji filmowej, scenariopisarstwem, montażem, aktorstwem, scenografią czy kostiumografią. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się: Dorota Pawelec, Joanna Szymańska, Maciej Kubicki, Jan Kwieciński i Marta Szymanek. Konsultacje odbędą się na platformie Zoom, 16.10 (piątek) w godz. 12:00–13:30.

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” (fot. materiały prasowe)

Akcja Edukacja

Po raz drugi w czasie FKA odbędzie się projekt Akcja Edukacja, w ramach którego swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się łódzcy twórcy. Widzowie w formule online spotkają się z Ewą Puszczyńską i Mariuszem Wilczyńskim, którzy opowiedzą o filmie „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, który powstawał przez 14 lat. Będą także mogli wziąć udział w case study dotyczącym sztuki operatorskiej z Radosławem Ładczukiem. Z kolei film Andrzeja Wajdy „Popiół i diament” będzie kanwą do poznania metod analizy filmowej z Kamilą Żyto, filmoznawczynią UŁ, a bohaterem sekcji Filmoznawca-filmowiec będzie Michał Biegański, który podczas wydarzenia zaprezentuje swój film „Blisko”.

W programie Akcji Edukacji jest również spotkanie z Michałem Pabisiem-Orzeszyną na temat jego najnowszej książki – „Zwrot historyczny w badaniach filmoznawczych”, pokaz filmu „Family”, nagrodzonego studenckim Oscarem filmu Yifan Sun, studentki ze Szkoły Filmowej w Łodzi, a także sekcja Cinematic VR, w ramach której widzowie będą mogli wziąć udział w pokazach VR wyprodukowanych przez Laboratorium Narracji Wizualnych: vnLab, działającym przy Szkole Filmowej w Łodzi.

Spotkania z cyklu Akcja Edukacja są realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2020”. Projekt dofinansowany jest z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA.

15.10.2020