Ruszył 12. sezon Polish Cinema for Beginners

4 kwietnia rozpoczął się 12. sezon Polish Cinema for Beginners. Wiosenna edycja odbywa się pod hasłem „On the Road”, a w programie znalazły się polskie filmy, w których kluczowy jest motyw podróży – tej w przestrzeni, i tej metaforycznej. Filmem otwarcia był „Atak paniki” Pawła Maślony.

Wiosenna edycja

W programie 12. sezonu Polish Cinema for Beginners znalazły się zarówno klasyczne filmy drogi, ożywiające mit wędrówki przez życie, poszukiwania, wielkiej przygody i wyzwolenia od fałszywych wartości – zobaczymy to zarówno w nagrodzonej Oscarem, słynnej „Idzie” Pawła Pawlikowskiego, jak i w „Ułaskawieniu” – najnowszym dziele Jana Jakuba Kolskiego, docenionym podczas ostatniego festiwalu w Gdyni. Widzowie zobaczą też absolutny klasyk polskiego kina, przez wielu uważany za najlepszy polski film wszech czasów – „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego. Ten długo zakazany film, używając klasycznej dla road movies opozycji sfery square – „kwadratowego” ładu mieszczańskiej rzeczywistości i właściwej podróży sfery beat (błogość, szczęśliwość), każe zastanowić się, co tak naprawdę kieruje naszym życiem.

„Atak paniki” na otwarcie

Motywu podróży uczestnicy poszukiwali także w kinie gatunkowym – m.in. w „Ataku paniki” Pawła Maślony, który otworzył wiosenny sezon cyklu, gdzie każdy na swój sposób próbuje oderwać się od rzeczywistości.

Seansom 12. edycji PCfB towarzyszyć będą prelekcje i spotkania z filmowcami, filmoznawcami i ekspertami, malującymi szerszy kontekst społeczny i historyczny każdego tytułu. Spotkania z nimi poprowadzi Adam Kruk – krytyk filmowy, dziennikarz i filmoznawca, laureat Grand Prix w Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, członek FIPRESCI. Całość, jak zawsze, odbywa się w języku angielskim, aby wszyscy mieszkańcy Wrocławia – bez względu na to, skąd pochodzą – mogli poznawać drogi i bezdroża polskiego kina.

Więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie: www.PolishCinema.com.pl i www.facebook.com/PolishCinema. Na Polish Cinema for Beginners zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa, a wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Wrocław. 

Na podstawie informacji prasowej


28.03.2019