13. Millennium Docs Against Gravity FF

13 maja ruszył 13. Millennium Docs Against Gravity Film Festival. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

13. Millennium Docs Against Gravity Film Festival odbędzie się w czterech miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy i Gdyni. Ważną częścią imprezy będzie odbywający się w dniach 20-22 maja Weekend z Millennium Docs Against Gravity w ponad 20 miastach Polski. Podczas festiwalu prezentowane będą filmy dokumentalne z całego świata, w programie nie zabraknie także polskich produkcji – widzowie obejrzą ponad 120 dokumentów.

Nowy film Wernera Herzoga na otwarcie

Festiwal otworzy pokaz najnowszego filmu legendarnego reżysera Wernera Herzoga „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci”. „Herzog w charakterystycznym dla siebie, zarazem ciepłym i ironicznym stylu przygląda się erze cyfrowej na wszelkie sposoby. Nie popada przy tym ani w przesadną rozpacz na skutek słuchanych apokaliptycznych wizji, ani w uwielbienie dla oplatającej świat sieci. Jak zwykle ma dar dobierania rozmówców, którzy w kilku zdaniach są w stanie streścić problemy, z którymi mierzy się współczesny świat” – piszą organizatorzy Millennium Docs Against Gravity Film Festival.

Filmy polskie w programie Millennium Docs Against Gravity FF

W programie wydarzenia nie zabraknie polskich produkcji. Wśród festiwalowych premier znajdzie się m.in. przedpremierowy pokaz nowego filmu Pawła Łozińskiego „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham”. „Co kryje się pod słowem „miłość”? Dwie kobiety spotykają się w gabinecie psychoterapeuty. W intymnym dialogu dawne urazy i głęboko ukryte emocje powoli wychodzą na powierzchnię. Terapeuta zabiera bohaterki w trudną podróż ku polepszeniu ich relacji” – tak o filmie piszą organizatorzy festiwalu. Jedyny pokaz filmu podczas Millennium Docs Against Gravity FF odbędzie się 22 maja w Warszawie.

14 maja w Warszawie w ramach festiwalu odbędzie się światowa premiera dokumentu „Jarocin. Po co wolność” autorstwa Leszka Gnoińskiego i Marka Gajczaka. Po pierwszym pokazie filmu odbędzie się debata o muzycznym buncie Jarocina w czasach PRL-u, którą poprowadzi Max Cegielski. 20 maja odbędzie się natomiast światowa premiera filmu „Przy Planty 7/9” (Bogdan’s Journey) w reżyserii Michała Jaskulskiego i Lawrence’a Loewingera. Film opowiada o pogromie kieleckim oraz drodze do pojednania między społecznościami.

Podczas imprezy widzowie obejrzą doceniane i nagradzane na całym świecie polskie produkcje, takie jak „Koniec świata” Moniki Pawluczuk, „K2. Dotknąć nieba” Elizy Kubarskiej czy „Zud” Marty Minorowicz.

W programie wydarzenia znajdą się także filmy wyprodukowane przez polskich producentów m.in. pokazywany na IDFA „Alisa w krainie wojny” w reżyserii Lisy Kowalenko i Liubow Durakowej. Nie zabraknie dokumentów zrealizowanych przez polskich twórców mieszkających i tworzących za granicą. W Konkursie Głównym prezentowany będzie nagrodzony na IDFA „Don Juan” – najnowszy film Jerzego Śladkowskiego ze zdjęciami Wojciecha Staronia. W sekcji „Muza i Wena” odbędą się pokazy nowelowej produkcji ” „Pory roku w Quincy. Portrety Johna Bergera” opowiadającej o brytyjskim pisarzu i myślicielu Johnie Bergerze. Współautorem jednej z 4 nowel jest mieszkający w Wielkiej Brytanii reżyser i autor zdjęć Bartek Dziadosz. W sekcji „Nie tacy sami” znajdzie się film „Na barkach lwa”, którego twórcami są Patryk i Erinnisse Rebisz. Ten prezentowany na Hot Docs polsko-amerykański dokument przedstawia historię walki trojga ludzi z przeciwnościami losu, które uniemożliwiają im realizację życiowych planów i marzeń.

Filmem zamknięcia 13. edycji festiwalu będzie „Droga do mistrzostwa” Bartka Konopki, w którym wystąpili Agnieszka Holland, Kora, Janusz Gajos, Tomasz Stańko i Rafał Olbiński.

Przeboje i hity międzynarodowych festiwali

W programie 13. Millennium Docs Against Gravity Film Festival nie zabraknie nagradzanych na całym świecie filmów dokumentalnych. Najlepszy film dokumentalny festiwalu Sundance „Sonita” autorstwa Rokhsareh Ghaem Maghami, prezentowany w Cannes „Hitchcock/Truffaut” Kenta Jonesa, pokazywane na festiwalu Tribeca kontrowersyjne „Robaki” Andreasa Johnsena i  „Zmiana” Siergieja Łoźnicy, którą wcześniej można było zobaczyć w Toronto i Wenecji to tylko niektóre z tytułów, jakie pojawią się w programie imprezy. Wielu pokazom towarzyszyć będą panele dyskusyjne i warsztaty.

13. Millennium Docs Against Gravity Film Festival odbędzie się w dniach 13 – 22 maja (Warszawa, Wrocław), 17 – 22 maja (Bydgoszcz) i 18 – 25 maja (Gdynia),

Więcej informacji: www. docsag.pl.

Marta Sikorska

13.05.2016