5. sezon Polish Cinema for Beginners

29 października rozpoczęła się  5. edycja Polish Cinema for Beginners – cyklu prezentującego klasyki polskiej kinematografii z angielskimi napisami. Wrocławianie mieli okazję zobaczyć odnowiony „Potop” Jerzego Hoffmana.

Pokaz filmu „Potop. Redivivus”

Na początek 5. sezonu Polish Cinema for Beginners widzowie zobaczyli „Potop. Redivivus” – skróconą i zrekonstruowaną cyfrowo wersję ekranizacji słynnej powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana. Film zgromadził w kinach prawie 30 milionów widzów i nominowany został do Oscara. Nic dziwnego – „Potop” łączy w sobie elementy romansu, dramatu historycznego, filmu płaszcza i szpady, do dziś pozostając jednym z najpopularniejszych polskich filmów wszech czasów. Tak o projekcie mówił sam reżyser: Odnowiony „Potop” nic nie traci z najważniejszych wątków, nie traci na czytelności, a jednocześnie nabrał niezwykłego tempa. Ten właśnie „Potop Redivivus” jest „Potopem” na dziś – który ogląda się niesłychanie, a próbne projekcje pokazały, że stał się filmem na nowo atrakcyjnym i pasjonującym.

Dla zainteresowanych polskim kinem

Polish Cinema for Beginners to projekt skierowany do zainteresowanych historią polskiego kina, organizowany w całości w języku angielskim. Jest to pierwszy w skali Polski program filmowy tak bezpośrednio zwracający się do publiczności niepolskojęzycznej, która często nigdy wcześniej nie miała okazji poznać polskiej kinematografii. Podczas poprzednich edycji widzowie obejrzeli m.in. „Matkę Joannę od Aniołów” Jerzego Kawalerowicza, „Człowieka z marmuru” Andrzeja Wajdy, „Rewers” Borysa Lankosza czy „W ciemności” Agnieszki Holland.

Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na: PolishCinema.com.pl i facebook.com/PolishCinema. Na Polish Cinema for Beginners zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa. Projekt jest częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Informacja prasowa

29.10.2015