Rusza nabór na 53. Krakowski Festiwal Filmowy

Rusza nabór filmów na 53. Krakowski Festiwal Filmowy, który odbędzie się w dniach 26 maja – 2 czerwca 2013 roku. Formuła przyszłorocznej edycji zostanie poszerzona o nową sekcję – międzynarodowy konkurs dokumentalnych filmów muzycznych.

Dokument, krótki metraż i animacja

Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2013 roku po raz 53. Na program imprezy składają się pokazy filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych z całego świata. Rangę Krakowskiego Festiwalu Filmowego potwierdza akredytacja Międzynarodowej Federacji Producentów Filmowych (FIAPF), Europejskiej Akademii Filmowej (EFA) oraz The Academy of Motion Picture Arts and Sciences, dzięki czemu laureaci festiwalu otrzymują bezpośrednie nominacje do nagród Europejskiej Akademii Filmowej, a także Oscarów w kategoriach filmów krótkometrażowych.

Konkurs filmów muzycznych

W przyszłym roku trzy konkursowe sekcje zostaną poszerzone o konkurs dokumentalnych filmów muzycznych. Nowy konkurs to rezultat dużego zainteresowania widzów festiwalu pozakonkursową sekcją „Dźwięki muzyki”, na którą składały się filmy prezentujące biografie muzyków i zespołów, dokumentujące trasy koncertowe czy penetrujące historię rozwoju poszczególnych nurtów i gatunków muzycznych. Nagrodą główną w konkursie dokumentów muzycznych będzie Złoty Hejnał dla reżysera najlepszego filmu.

 

Wraz z 53. edycją Festiwalu pojawiło się też udogodnienie techniczne – filmy do selekcji można zgłaszać tradycyjnie, przesyłając płytę DVD lub skorzystać z nowoczesnego rozwiązania i wgrać materiał bezpośrednio na festiwalowe serwery.

Festiwal czeka na zgłoszenia filmów do czterech sekcji konkursowych:

  • Międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych, do którego mogą być zgłoszone filmy dokumentalne, animowane oraz fabularne o czasie trwania do 30 minut.
  • Międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych, do którego mogą być zgłoszone filmy dokumentalne o czasie trwania powyżej 30 minut.
  • Międzynarodowy konkurs filmów muzycznych, do którego mogą być zgłoszone dokumentalne filmy muzyczne o czasie trwania powyżej 30 minut.
  • Konkurs polski, do którego mogą być zgłoszone filmy zrealizowane w Polsce, o czasie trwania:
    • filmy dokumentalne – bez limitu,
    • filmy fabularne i animowane – do 30 minut.

Festiwal czeka na premiery

Z filmów zgłoszonych do konkursu polskiego komisja selekcyjna wybiera tytuły, które będą uczestniczyły w konkursach międzynarodowych. We wszystkich trzech międzynarodowych konkursach wymagana jest polska premiera filmu. W konkursie polskim premiera nie jest obligatoryjna, jednak pierwszeństwo mają filmy, które nie były prezentowane w Polsce na żadnym festiwalu odbywającym się przed 53. KFF.

 

W konkursach mogą brać udział tylko filmy zrealizowane po 1 stycznia 2012 roku.

 

Terminy zgłaszania filmów do selekcji:

  • dla filmów zrealizowanych przed 31 sierpnia 2012 r.: 30 listopada 2012
  • dla filmów zrealizowanych po 31 sierpnia 2012 r.: 8 lutego 2013

Regulamin oraz karta zgłoszenia: www.krakowfilmfestival.pl.

 

Źródło informacji: www.polishdocs.pl.

02.10.2012