Plebiscyt na najlepszy polski film dokumentalny

Trwa plebiscyt na najlepszy w historii polski film dokumentalny. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Na stronie www.100100.pl  można obejrzeć Złotą Dziesiątkę polskiego dokumentu i do 5 kwietnia zagłosować na swój ulubiony film. Plebiscyt jest częścią projektu „100/100. Epoka Polskiego Filmu Dokumentalnego”, którego zwieńczeniem będzie przegląd ponad 100 najlepszych polskich filmów dokumentalnych.

Oglądaj polskie filmy dokumentalne

Plebiscyt 100/100 ruszył 18 marca. Na stronie projektu nie tylko będzie można oddać swój głos, ale także obejrzeć w całości Złotą Dziesiątkę. Głosowanie zakończy się 5 kwietnia o godz. 23:59. Ogłoszenie zwycięzcy nastąpi podczas Otwarcia Przeglądu 100/100 już 6 kwietnia (środa) o godz. 19:00 w Kinie Kultura w Warszawie.

W trakcie Przeglądu w dniach 6-7 kwietnia w warszawskich kinach: Kultura i Iluzjon pokazanych zostanie ponad 100 filmów, odbędą się spotkania z twórcami i dyskusje. Wstęp na pokazy będzie darmowy.

Złota Dziesiątka

Złota Dziesiątka to wybór najlepszych, zdaniem ekspertów, polskich filmów dokumentalnych. Ostatecznego wyboru, który z filmów jest najlepszym polskim dokumentem, dokonają internauci.

Do Złotej Dziesiątki zakwalifikowały się następujące tytuły:

  1. „Powódź”, reż. Jerzy Bossak, 1947
  2. „Muzykanci”, reż. Kazimierz Karabasz, 1960
  3. „Rodzina człowiecza”, reż. Władysław Ślesicki, 1966
  4. „Elementarz”, reż. Wojciech Wiszniewski, 1976
  5. „Siedem kobiet w różnym wieku”, reż. Krzysztof Kieślowski, 1978
  6. „Gadające głowy”, reż. Krzysztof Kieślowski, 1980
  7. „Kilka opowieści o człowieku”, reż. Bogdan Dziworski, 1983
  8. „Usłyszcie mój krzyk”, reż. Maciej Drygas, 1991
  9. „Wszystko może się przytrafić”, reż. Marcel Łoziński, 1995
  10. „Takiego pięknego syna urodziłam”, reż. Marcin Koszałka, 1999

Wyboru Złotej Dziesiątki dokonali najważniejsi polscy eksperci w dziedzinie dokumentu: prof. dr hab. Marek Hendrykowski; red. Andrzej Bukowiecki; Krzysztof Gierat, dyr. Krakowskiego Festiwalu Filmowego; dr hab. Jadwiga Hučková; prof. dr hab. Mikołaj Jazdon; dr hab. Iwona Kurz; prof. dr hab. Tadeusz Lubelski; red. Maria Malatyńska, red. Anita Piotrowska; prof. dr hab. Mirosław Przylipiak; red. Tadeusz Sobolewski; red. Stanisław Zawiśliński.

Pośród zaprezentowanych filmów znajdą się produkcje cenionych polskich dokumentalistów, min. Jacka Bławuta, Jerzego Bossaka, Andrzeja Fidyka, Kazimierza Karabasza, Marcina Koszałki, Grzegorza Królikiewicza, Marcela Łozińskiego, Macieja Drygasa. Na uwagę zasługują także filmy twórców nie kojarzonych z kinem dokumentalnym, jak chociażby – Agnieszki Osieckiej, a także mniej znane realizacje reżyserów filmów fabularnych m.in. Wojciecha J. Hasa, Jerzego Hoffmana, Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Munka czy Marka Piwowskiego.

„100/100” w Iluzjonie i Kulturze od 6 kwietnia

Przegląd „100/100” rozpocznie się 6 kwietnia o godz. 19:00 w Kinie Kultura. Pierwszego dnia przeglądu, tuż po jego otwarciu odbędzie się debata na temat stanu obecnego i strategii rozwoju polskiego dokumentu. W dyskusji wezmą udział: twórcy, specjaliści w dziedzinie dokumentu i przedstawiciele najważniejszych instytucji filmowych. Debatę poprowadzi ceniony polski dokumentalista, przewodniczący Sekcji Filmów Dokumentalnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich Marek Drążewski.

Przedsięwzięciu będzie towarzyszył polsko-angielski katalog, zawierający opisy prezentowanych filmów oraz teksty krytyków i ekspertów o polskim dokumencie.

Więcej o przeglądzie „100/100”: www.100100.pl.

Informacja prasowa

18.03.2016