Rusza Projekt "1980"

Konferencja prasowa

 

14 września w Kinie Rejs odbyła się konferencja prasowa poświęcona zbliżającej się wystawie multimedialnej pt. Projekt „1980”. W konferencji udział wzięli autorzy projektu: prof. Dorota Folga-Januszewska (historyk sztuki), Krzysztof Baumiller (scenograf filmowy), Krzysztof Tchórzewski (reżyser filmowy, m.in. „Stanu wewnętrznego” z 1983 roku), Antoni Sambor (kierownik produkcji licznych filmów fabularnych i dokumentalnych) oraz wybitny malarz i grafik Edward Dwurnik.

Przed Akademią Sztuk Pięknych oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej postawione zostaną specjalne „płoty”, na których zawisną najlepsze plakaty polskich twórców z lat 1979-1980. Na sześciu ekranach rozpocznie się Epopeja Filmowa – obszerne fragmenty filmów fabularnych, dokumentalnych i animacji przeplatać się będą z rysunkami, fotografiami, obrazami, relacjami z wystaw i wydarzeń kulturalnych.

 

Na czterech słupach wywieszone będzie natomiast kalendarium, przypominające przechodniom o najważniejszych wydarzeniach społeczno-politycznych tamtego okresu. Warto dodać, iż ścieżki retrospekcji wyznaczać będą postaci z obrazów Edwarda Dwurnika „Robotnicy’80”, prowadząc widzów od ASP do PISF.

 

– Krzysztof Tchórzewski, który jest inicjatorem tego pomysłu, spojrzał na filmy z końca lat 70. i z roku 1980 i zobaczył w nich coś, co uznał za niezwykle ważne, by do tego wrócić – powiedziała Dorota Folga-Januszewska. – Jego praca polegała na tym, by wyjąć z tych czasów obrazy, które nie straciły znaczenia. A wręcz przeciwnie, one są pewną podpowiedzią i znakomicie dają się aplikować do dzisiejszej sytuacji politycznej i społecznej – dodała.

 

Zgromadzeni na konferencji prasowej dziennikarze pytali m.in. o cel Projektu „1980″. – To był taki czas, kiedy tytuły plakatów, rysunków i filmów brzmiały jak brzmiały, ale często znaczyły zupełnie co innego i były inaczej odczytywane – mówiła Dorota Folga-Januszewska. – I właśnie ta umiejętność odczytywania w przewrotny sposób, w podwójnym, potrójnym znaczeniu jest umiejętnością, której nam dzisiaj brakuje, zwłaszcza najmłodszemu pokoleniu. Ten projekt ma więc wymiar edukacyjny. On jest po to, aby przypomnieć, jak można oglądać obrazy i jak można widzieć to, czego tam nie ma, albo widzieć o wiele więcej niż tam jest. Ten projekt jest nie tylko zespołem filmów, obrazów i plakatów, ale pewnych treści i ich rozumienia.


Podczas konferencji poruszona została kwestia formy ekspozycji plakatów, które zawisną na drewnianych stelażach, ustawionych wzdłuż ulicy. – Plakaty nie będą w gablotach, za szybą, tylko na ulicy, przyklejone krzywo, na zbitym z desek płocie, źle wykadrowane – wyjaśniał ideę Krzysztof Baumiller. – Te płoty nie są oczywiście tak niechlujne jak kiedyś, są trochę elegantsze, ale to wciąż płoty z desek. Wiąże się to z tym, że plakaty w ten sposób kiedyś funkcjonowały, były naklejane na płotach, krzywo, byle jak, a mimo to treści, które zawierały, były absolutnie czytelne. Chodziło mi o to, by pokazać, że myśl twórcy przebija się , niezależnie od tego, w jak paskudnych okolicznościach ten plakat wisi i na czym jest on naklejony.

 

– Plakat polski w tamtych latach uważany był za najlepszy na świecie – dodaje Krzysztof Tchórzewski. – Właśnie dlatego, że wisiał na byle czym, a mimo to działał i nie tracił nic ze swojej intelektualnej zawartości.

 

Projekt „1980″ rozpocznie się 16 września o godz. 18.00 w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie uroczystą inauguracją z udziałem Prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Honorowego Patrona projektu – Marszałka Senatu RP, Bogdana Borusewicza. Spotkanie poprowadzą Agnieszka Odorowicz – dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i prof. Ksawery Piwocki – Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Będzie to początek artystyczno-filmowego spaceru po Krakowskim Przedmieściu, który potrwa do 22 września.

 

Atrakcyjnym uzupełnieniem wystaw i projekcji będzie malowanie muralu Projekt „1980” Trzydzieści Lat Później. Na dziedzińcu ASP postawiona zostanie specjalna ściana, na której każdy chętny, używając pędzla, ołówka bądź sprayu, będzie mógł stworzyć pod okiem kamer nowe dzieło sztuki. Początek malowania w sobotę 18 września, o godz. 12.

 

Tego samego dnia, o godz. 16, w bramie ASP ustawiony zostanie skaner, dzięki któremu każdy z mieszkańców będzie mógł przenieść na ekran fotografie (rodzinne, pamiątkowe, osobiste, państwowe) dokumentujące 1980 rok.

 

– Chodzi nam o to, by tę wizualizację artystyczną uzupełnić o prawdziwy, codzienny obraz rzeczywistości 1980 roku – tłumaczyła Dorota Folga-Januszewska. – To będzie prawdziwy cykl obrazów z tamtego czasu.

 

Projekt „1980” odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Senatu RP, Bogdana Borusewicza. Wydarzenie zrealizowane zostało przez Studio KT, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Akademię Sztuk Pięknych, wg pomysłu i koncepcji Krzysztofa Tchórzewskiego i Doroty Folgi-Januszewskiej przy współpracy zespołu artystów, projektantów, realizatorów, historyków sztuki.

 

Więcej informacji na stronie www.projekt1980.pl.

 

Michał Wężyk

14.09.2010