Rusza projekt Filmowa Małopolska

Rusza projekt Filmowa Małopolska, którą koordynuje Kraków Film Klaster. Najważniejszym celem projektu jest promocja małopolskich przedsiębiorstw z sektora produkcji filmowej za granicą.

Przez trzy najbliższe lata, Kraków Film Klaster będzie koordynatorem zagranicznej promocji małopolskich przedsiębiorstw z sektora produkcji filmowej. W ramach programu zaplanowano m.in. liczne wyjazdy i uczestnictwo w najważniejszych filmowych targach i festiwalach oraz kampanię digitalową. Kraków Film Klaster realizuje program wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym – Krakow Film Commission oraz Fundacją Off Camera. Projekt uzyskał wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego.

W ramach zadania zaplanowanego do 2022 roku, Lider Projektu (Kraków Film Klaster), Partnerzy Projektowi (Krakowskie Biuro Festiwalowe – Krakow Film Commission, Fundacja Off Camera) oraz przedstawiciele małopolskiej branży filmowej będą uczestniczyć w ponad czterdziestu międzynarodowych wydarzeniach filmowych takich jak: markety koprodukcyjne, festiwale filmowe, miasteczka filmowe, konferencje czy targi lokacji filmowych. Dodatkowo przewidziana jest długoterminowa, spójna kampania digitalowa oraz promocja firm z Małopolski, które wspólnie tworzą filmowy konglomerat produkcji filmowej. 

„W tym roku weszła w życie ustawa o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej, czyli 30% cash rebate – zwrot części poniesionych na produkcję filmową kosztów. To olbrzymia szansa i zachęta by zagraniczne produkcje, producenci i twórcy zainteresowali się polską ofertą filmową. Szczególnie ofertą z Krakowa, miasta które dysponuje nie tylko szeroką bazą lokacji filmowych, domami produkcyjnymi, rentalami sprzętu, ale przede wszystkim profesjonalną kadrą i kompleksową obsługą planów filmowych. Dlatego chcemy promować małopolską branżę filmową za granicą. Będziemy uczestniczyć w wydarzeniach, na których producenci decydują, gdzie nakręcą swój film i z kim będą pracować. Filmowa Małopolska lub po angielsku «Małopolska. Film Region» to projekt, który z pewnością pomoże przyciągnąć tych twórców do Krakowa” – mówi Aneta Zagórska, prezes Kraków Film Klaster, które ma na swoim koncie filmowe współprace m.in. z Brazylią, Wietnamem, Portugalią czy Niemcami. Na stronie www.film.krakow.pl będą systematycznie pojawiać się informacje o naborach na zagraniczne wyjazdy, informacje z branży filmowej oraz kolejne etapy realizacji projektu.

Małopolska. Film Region pozwoli także zintensyfikować działalność na arenie międzynarodowej prowadzoną przez Krakow Film Commission. Dzięki niemu Małopolska zwiększy swoją widoczność na targach lokacji filmowych Focus London oraz zaprezentuje się w ramach AFCI Taste of the World Locations Forum w Los Angeles czy India International Film Tourism Conclave w Bombaju. Ponadto w ramach projektu zostanie sfinansowana obecność przedstawicieli Krakow Film Commission na kluczowych wydarzeniach branżowych, jak European Film Marekt przy Berlinale, czy Marche du Film w Cannes oraz udział w marketach: Balitc Event Coproduction Market w Tallinnie, London Production Finance Market czy CineLink Industry Days w Sarajewie.

„Celem projektu jest tworzenie oraz promowanie za granicą z jednej strony kompleksowej oferty Małopolski jako atrakcyjnej destynacji gospodarczej, z drugiej przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) jako dostawców oraz wykonawców najwyższej jakości usług związanych z branżą filmową. Krakow Film Commission pełni tu rolę łącznika pomiędzy podmiotami międzynarodowej branży filmowej, a lokalnymi przedsiębiorcami. Wyjazdy służą wzmacnianiu marki Małopolski jako regionu przyjaznego filmowcom. Dodatkowymi argumentami zwiększającymi naszą atrakcyjność są Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie, nasze doświadczenie w pracy przy koprodukcjach międzynarodowych oraz oczywiście wprowadzone w tym roku narodowe zachęty finansowe dla produkcji filmowej” – tłumaczy Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora Krakow Film Commission.

W ramach projektu wykorzystane zostaną nie tylko zagraniczne, ale także polskie istotne filmowe wydarzenia. Fundacja Off Camera, będzie kontynuować realizację działań na Festiwalu Mastercard OFF CAMERA. Działania uwzględniają: cykl wydarzeń branżowych i Miasteczko Filmowe, czyli przestrzeń wystawienniczą na Placu Szczepańskim. Wydarzenia te wpisały się już jako stały punkt w branżowym programie wśród zarówno polskich, jak i zagranicznych filmowców. W 2020 roku festiwal odbędzie się w dniach od 24 kwietnia do 3 maja.

Projekt Filmowa Małopolska – Małopolska. Film Region otrzymał wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w ramach Poddziałania 3.3.1 Promocja gospodarcza Małopolski.

  • Wartość całkowita to 10 912 053,29 zł.
  • Dofinansowanie z UE wyniosło 8 517 432,73 zł.

Informacje o projekcie na www.film.krakow.pl

Informacja prasowa


25.07.2019