Rusza projekt Picture Poland

2 lipca podczas konferencji zorganizowanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Polskie Linie Lotnicze LOT zainaugurowany został projekt Picture Poland. Celem przedsięwzięcia jest promocja polskiej kinematografii ostatnich dziesięciu lat wśród pasażerów linii lotniczych.

Dziękuję LOT-owi za to, że z taką ochotą włączył się do tego projektu i przyjął nas pod swoje skrzydła. Nasze marzenie o podniebnym kinie i spotkaniu pasażerów LOT-u na międzynarodowych połączeniach z polskim kinem na 10-lecie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej właśnie się spełniło. Mam nadzieję, że aplikacja Picture Poland będzie cieszyła się dużą popularnością wśród pasażerów i będzie dowodem na stale rosnącą popularność polskiego kina na świecie – mówiła podczas konferencji pełnomocnik dyrektora PISF ds. Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji Anna Sienkiewicz-Rogowska.

Z zapałem przystąpiliśmy do współpracy z PISF. Jako LOT chcemy być najbardziej międzynarodową polską marką i prezentować swoim pasażerom z całego świata to, jak wiele jako Polacy mamy do zaoferowania. Ten program, który zaczynamy, czyli prezentacja 10 lat dorobku polskiej kinematografii pokazuje, że nie mamy się czego wstydzić – podkreślał dyrektor Biura Rozwoju Produktu PLL LOT Krzysztof Moczulski.

Polskie filmy na pokładach Dreamlinerów

Jestem bardzo dumna, bo od momentu kiedy wpadł mi do głowy taki pomysł promocji polskiego kina do realizacji potrzebowaliśmy zaledwie trzech miesięcy.  Cieszę się, że właśnie w ten sposób Instytut jest obecny na pokładach LOT-u – opowiadała Anna Sienkiewicz-Rogowska. – Projekt rusza w czasie, kiedy zainteresowanie polskim kinem po ostatnich nagrodach dla polskich filmów znacznie wzrosło. Myślę, że dzięki takiej podróży z filmem uda nam się zainteresować polskim kinem kolejne grupy potencjalnych odbiorców. Jeszcze dzisiaj ten samolot z 10 filmami wyrusza w podróż do Pekinu.

10 filmów na początek

Aplikacja Picture Poland na pokładzie  Dreamlinerów należących do Polskich Linii Lotniczych LOT ruszyła 1 lipca. Na początek pasażerowie będą mogli obejrzeć: „Idę” Pawła Pawlikowskiego, „Różyczkę” Jana Kidawy-Błońskiego, „Rewers” Borysa Lankosza, „Naszą klątwę” Tomasza Śliwińskiego, „Bogów” Łukasza Palkowskiego, „Papuszę” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, „Piotrusia i wilka” Suzie Templeton , „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego, „Joannę” Anety Kopacz i „Katedrę” Tomasza Bagińskiego. Cyklicznie do maja 2016 LOT będzie otrzymywać kolejne tytuły z pakietu.

W repertuarze jest jeden szczególnie bliski mi film, „Joanna”. Miałem okazję poznać Joannę osobiście, pracowaliśmy razem. Znając jej charakter i wiedząc jaką była osobą myślę, że dziś patrząc na nas z góry bardzo się cieszy, że lata po całym świecie, bo w sumie o tym marzyła – mówił Krzysztof Moczulski.

Filmy w pięciu wersjach językowych

Będziemy przygotowywać wersje językowe w zależności od tego jaki jest profil pasażerów na konkretnym kierunku. Przygotowaliśmy chińską wersję, jest oczywiście wersja angielska. Czekamy na statystyki  LOT-u ale jesteśmy w stanie przygotować pięć wersji językowych, do każdego filmu – mówiła na konferencji Anna Sienkiewicz-Rogowska.

PISF współfinansuje tłumaczenie list dialogowych, a prawa do nich zostaną przekazane producentom i dystrybutorom filmów. Dzięki wielu wersjom językowym polskie filmy będą łatwiej dostępne dla zagranicznych pasażerów podróżujących Polskimi Liniami Lotniczymi LOT.

Picture Poland

Picture Poland jest pierwszym na świecie projektem mającym na celu promocję kinematografii jednego kraju w liniach lotniczych. Uczestniczący w projekcie przewoźnicy otrzymują katalog polskich filmów z ostatnich 10 lat. Licencje do filmów w całości sfinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej, który jest inicjatorem projektu. Filmy w pakiecie są dostępne dla pasażerów bezpłatnie, w osobnym katalogu pokładowego systemu rozrywki. Za realizację projektu odpowiada agencja Movie Mates.

02.07.2015