Rusza Projekt „Ucho na dokument”

Czy muzyka może być bohaterem filmu dokumentalnego? Czy możemy zastąpić klasyczną dramaturgię filmową, dużo bardziej wyrafinowaną dramaturgią utworu muzycznego? Jakie kierunki rozwoju może przyjąć dokument muzyczny? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć  „Ucho na dokument”, jedyny w swoim rodzaju projekt dokumentalno-muzyczny łączący film dokumentalny, muzykę i działania edukacyjne. Zagości on jesienią 2018 roku w najlepszych kinach i Dyskusyjnych Klubach Filmowych w całej Polsce.

Organizatorzy chcą zaprezentować dwa wielokrotnie nagradzane filmy dokumentalne – „Festiwal”w reżyserii Anny Gawlity i Tomasza Wolskiego oraz „Operę o Polsce” w reżyserii Piotra Stasika. Dla widza staną się one możliwością zanurzenia się, poprzez kino, w dwa różne muzyczne światy. Wolski i Gawlita pokazują nam kulisy festiwalu muzyki klasycznej. Przedstawiają widzom niedostępny przeciętnemu odbiorcy proces „tworzenia się muzyki”. Stasik natomiast, odwołując się do awangardy muzyki współczesnej, tworzy pierwszą na świecie filmową, dokumentalną operę. Forma ta staje się dla niego pretekstem do wykreowania subiektywnego i bezkompromisowego obrazu Polski.

Twórcy obydwu projektów należą do grona cenionych polskich dokumentalistów. Byli nagradzani na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. Złota Żaba na Festiwalu Camerimage i Wrocławska Nagroda Filmowa w konkursie „Nowe Filmy Polskie” na Festiwalu Era Nowe Horyzonty dla Tomasza Wolskiego, a także Polska Nagroda Filmowa – Orzeł i nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej dla Piotra Stasika. Po projekcjach zaplanowano spotkania z reżyserami, które będą okazją do rozmowy o filmach, ale również dyskusji wokół postawionych przez organizatorów powyższych pytań.

Zaproszenie do współpracy

Ważnym aspektem projektu jest jego edukacyjny i popularyzatorski charakter. Każdy może zorganizować pokaz w ramach „Ucho na dokument”. Zapraszamy do współpracy DKFy, instytucje oraz ośrodki kultury. Oferujemy możliwość wyboru jednego lub obu filmów, a także w miarę możliwości zorganizowania projekcji połączonej ze spotkaniem z twórcami.

W przypadku „Opery o Polsce” istnieje możliwość wspólnego seansu z krótkometrażowym filmem „Krzyżoki” w reżyserii Anny Gawlity. W tym muzyczno-formalnym dokumencie podczas obchodów Niedzieli Wielkanocnej we wsi niedaleko Opola pewna stara konno-nabożna tradycja powoduje, że sacrum miesza się z profanum.

Organizatorami „Ucha na dokument” są Kijora Film, Wrocławska Fundacja Filmowa i Fundacja Instytut Filmu Dokumentalnego.

Osoby, które chcą wziąć udział w projekcie proszone są o kontakt mailowy: januszdabkiewicz@gmail.com, iwo@kondefer.com

Najbliższe zaplanowane pokazy:

„Festiwal”

  • 28.09 Kino Centrum – Toruń
  • 13.10 Kino Pałacowe – Poznań
  • 17.10 Kino Orzeł – Bydgoszcz
  • 3.11 Kino Nowe Horyzonty – Wrocław

„Opera o Polsce”

  • 3.10 Kino Centrum – Toruń
  • 9.10 Sala Konferencyjna MBP – Opole

„Opera o Polsce” + „Krzyżoki”

  • 12.10 Kino Pałacowe – Poznań
  • 29.10 Kino Orzeł – Bydgoszcz
  • 04.11 Kino Nowe Horyzonty – Wrocław

Informacja prasowa   


25.09.2018