Rusza seria pokazów DOC LAB POLAND

9 grudnia w Warszawie odbędzie się pierwszy pokaz DOC LAB POLAND HOT SELECTION. W tym cyklu będą prezentowane najciekawsze filmy dokumentalne ostatnich lat. Jako pierwszy zostanie pokazany współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej dokument „Królowa ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki.

Nagradzana „Królowa ciszy” w Warszawie

Współfinansowany przez PISF film dokumentalny „Królowa ciszy” to feeria barw i muzyki i tańca, jakie mogą się zrodzić w głowie młodej dziewczyny, marzącej o lepszym świecie. Bohaterką filmu jest Denisa – roztańczona, choć niesłysząca dziewczynka żyjąca w nielegalnym obozowisku Romów pod Wrocławiem która uwielbia bollywoodzkie filmy. Gdy dorośli członkowie romskiej społeczności zmagają się z biedą, wykluczeniem i codzienną niechęcią, Denisa tańczy. Dzięki tańcowi i wyobraźni żyje w swoim świecie, w którym może robić to, na co ma ochotę i wyrazić emocje, o których nie może opowiedzieć. Ma problemy z porozumiewaniem się z rówieśnikami, potrafi ich jednak zaangażować do wspólnych zabaw. Razem biegają po śmietnikach, zbierają niepotrzebne nikomu rzeczy i wykorzystują do dzikich zabaw. Film otrzymał Srebrny Róg dla najlepszego dokumentu na Krakowskim Festiwalu Filmowym i wiele innych nagród – w Bombaju, Chicago, Pradze, Monachium, Wrocławiu i Koszalinie.

Autorami zdjęć do filmu Agnieszki Zwiefki są Aleksander Duraj i Armand Urbaniak, za montaż odpowiadają Thomas Ernst i Hansjörg Weissbrich. Producentami „Królowej ciszy” są: Ma.Ja.De Filmproduktion, Chilli Productions i HBO Polska.

Spotkanie odbędzie się w warszawskim Barze Studio 9 grudnia o godz. 19:00. Po seansie odbędzie się dyskusja z reżyserką, a organizatorzy DOC LAB POLAND zapowiedzą trzecią edycję programu.

Program dla dokumentalistów

DOC LAB POLAND to największy w Polsce program dla profesjonalnych dokumentalistów, łączący konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży. Dodatkowym, ważnym elementem programu jest market koprodukcyjny organizowany dla kolejnych uczestników. W 2016 r. w DOC LAB POLAND wzięły udział w sumie 23 projekty dokumentalne w fazie developmentu lub montażu, reprezentowane przez zespoły składające się z reżysera i producenta. W ramach publicznych prezentacji oraz marketu koprodukcyjnego podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbyło się ok. 450 indywidualnych spotkań. Uczestnicy programu otrzymali nagrody o łącznej wartości ponad 70 tys. zł.

Organizatorem DOC LAB POLAND jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, a partnerem strategicznym – Krakowski Festiwal Filmowy. Sama prezentacja DOCS TO GO! jest organizowana od 2012 roku przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Krakowską Fundację Filmową, a od 2015 we współpracy z DOC LAB POLAND. Program jest wspierany przez DOK Leipzig – najważniejszy niemiecki festiwal filmów dokumentalnych i EDN – European Documentary Network.

Szczegółowe informacje: www.doclab.pl.

Informacja prasowa

06.12.2016