Rusza sprzedaż karnetów na 13. MFF Nowe Horyzonty

22 marca rusza sprzedaż karnetów filmowych na 13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty. Współfinansowane przez PISF wydarzenie odbędzie się we Wrocławiu w dniach 18-28 lipca. Organizatorzy ujawnili pierwsze szczegóły programu tegorocznej edycji.

Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty

W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty pokazane zostaną premierowo niekonwencjonalne, autorskie filmy, poszukujące nowych form wyrazu. Wśród nich m.in.: argentyński „Night” Leonardo Brzezickiego oraz nagrodzony w Locarno i Turynie wizualny poemat „Lewiatan” Luciena Castaing-Taylora i Vérény Paravel. Pełnometrażowe, kreacyjne dokumenty będą po raz kolejny ubiegać się o laury w Międzynarodowym Konkursie Filmów o Sztuce. W programie m.in.: „Hélio Oiticica” Cesara Oiticici Filho – zrealizowany techniką found footage portret jednego z najważniejszych brazylijskich artystów wizualnych XX wieku.

Panorama

W Panoramie znalazły się dzieła mistrzów współczesnego kina autorskiego i odkrycia, filmy nagradzane na wielkich i małych festiwalach, między innymi laureat Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie „Vic+Flo Saw a Bear” Denisa Côté oraz najnowszy film Bruno Dumonta – portret legendarnej rzeźbiarki Camille Claudel z Juliette Binoche w roli głównej – „Camille Claudel 1915”.

Kino z Francji

W programie festiwalu znalazł się przegląd neobaroku francuskiego. Jean-Jacques Beineix, Luc Besson i Léos Carax zaproponowali postmodernistyczną estetykę, opierającą się na efektownej stronie wizualnej, czerpiącej garściami z wideoklipów, komiksów, reklamy, opartej na nieskrępowanej zabawie filmowymi gatunkami. W programie między innymi „Betty”, „Subway”, „Zła krew” czy „Wielki błękit”.

Retrospektywy

W programie festiwalu znajdą się również retrospektywy. Bohaterem jednej z nich będzie Walerian Borowczyk – klasyk polskiej animacji, autor głośnych, artystycznych filmów erotycznych („Opowieści niemoralne”, „Bestia”), skandalista, polski Pasolini, doceniany scenograf, malarz, scenarzysta i pisarz. Drugą postacią, którą przybliżymy widzom festiwalu, będzie Hans Jürgen Syberberg – zapomniany, kontrowersyjny autor monumentalnych arcydzieł, rozliczający się niemieckimi mitami, walczący z demonami narodu, inspirujący się Brechtem i Wagnerem. W programie między innymi seanse słynnej produkcji „Hitler – film z Niemiec” – siedmiogodzinnego, onirycznego filmu kolażowo-operowego. Krytykowany w ojczyźnie artysta to jeden z ulubionych autorów m.in. Susan Sontag czy Francisa Forda Coppoli.

Nocne Szaleństwo

Tematem tegorocznego Nocnego Szaleństwa będzie cyberpunk – kultowe pozycje, które stały się bazą cyberpunkowego kanonu oraz flirtujące z tym nurtem eksperymenty. W cyklu znajdą się najbardziej stylowe retro-wizje i nowe wycieczki na peryferia celuloidowej cyberprzestrzeni. W programie między innymi film science-fiction samego Reinera Wernera Fassbindera „Welt am Draht” z 1973 roku oraz austriacki „Flaming Ear”s – głośny, undergroundowy film futurystyczny w reżyserii Angeli Hans Scheirl, Ursuli Pürrer i Dietmara Schipeka.

Kino rosyjskie

W programie festiwalu znalazł się przegląd nowego kina Rosji, pokazujący nieznane polskim widzom oblicze jednej z najciekawszych kinematografii. Pokazane zostaną filmy powstające poza państwowym systemem, ostro rozliczające się ze współczesnością i historią. Wśród nich między innymi osobliwy musical z elementami horroru Pasieka grupy NOM (Nieformalny Związek Młodzieży) czy Pył Siergieja Łobana z legendą sowieckiego undergroundu, muzykiem i aktorem Piotrem Mamonowem.

Szwajcarskie dokumenty muzyczne

Sekcja szwajcarskie dokumenty muzyczne składa się z 10 filmów z ostatnich lat. W programie między innymi „Heimatklaenge” Stefana Schwieterta, który z sukcesem i nie bez humoru mierzy się z lokalnym folklorem; dokument o legendarnej Marcie Argerich, która w „Bloody Daughter” ukazana jest z zaskakującej perspektywy przez swoją córkę Stephanie; „Yello” z gwiazdami avant popu, słynącymi z oryginalnych teledysków i dadaistycznego humoru, czy „Sounds and Silence” uznanego twórcy Norberta Wiedmera o założycielu wytwórni ECM i reżyserze dźwięku Manfredzie Eicherze.

Postaci w kinie

W ramach piątej edycji Nowych Horyzontów Języka Filmowego prowadzący sekcję zajmą się zagadnieniem postaci w kinie: kreowania bohatera, jego relacji z reżyserem i widzem oraz aktorskich interpretacji. Ten edukacyjny cykl corocznie ukazuje kulisy formy filmowej i tajniki warsztatu na przykładzie 10 starannie wyselekcjonowanych filmów, głównie z ostatniej dekady. Wśród omawianych filmów znajdą się m.in. „Na los szczęścia, Baltazarze” Roberta Bressona czy „I’m not there” Todda Haynesa.

 

W programie festiwalu również bezpłatne pokazy plenerowe na wrocławskim Rynku oraz codzienne koncerty w Klubie Festiwalowym w Muzeum Miejskim w Arsenale. Więcej szczegółów wkrótce.

Sprzedaż karnetów do 23 czerwca

22 marca (piątek) o godz. 12.00 rozpoczyna się sprzedaż karnetów filmowych. Uprawnia do wejścia na wszystkie pokazy filmowe w ramach 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, na które jego posiadacz uprzednio zarezerwował miejsce. Sprzedaż potrwa do 23 czerwca lub do momentu wyczerpania puli. Karnet tradycyjnie wiąże się z wieloma udogodnieniami i rabatami. Upoważnia do zniżek na zakup biletów na wydarzenia specjalne, zakup katalogu i innych festiwalowych wydawnictw. Nie obejmuje uroczystości otwarcia i zamknięcia festiwalu. Cena karnetu wynosi 350 zł.

 

Więcej informacji: www.nowehoryzonty.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Marta Sikorska

21.03.2013