Ruszają 9. Wakacyjne Kadry

W dniach 9-17 lipca odbędzie się 9. edycja festiwalu Wakacyjne Kadry w Kręgach Sztuki w Cieszynie. Wydarzenie jest częścią trwającego w tym czasie w Cieszynie, Krakowie i Katowicach 5. Festiwalu Kręgi Sztuki. Wśród filmów znalazły się produkcje współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

14 cykli tematycznych

W bogatym programie Wakacyjnych Kadrów znalazło się miejsce na polską i światową kinematografię, filmy dla dzieci i młodzieży, retrospektywę filmów Wojciecha Jerzego Hasa oraz kino niezależne. Program Wakacyjnych Kadrów uzupełniają propozycje Kręgów Sztuki takie, jak: warsztaty, spektakle, wykłady i koncerty. Wśród propozycji filmów światowej kinematografii znalazło się kino duńskie, chińskie, indyjskie, serbskie, irańskie, rumuńskie oraz kino amerykańskie lat 70-tych.

Kino polskie

Pośród pięciu tytułów w sekcji polskiej znalazły się filmy: „Biegnij chłopcze, biegnij” w reżyserii Pepe Danquarta, „Perskie ocalenie” w reżyserii Andrzeja B. Czulda, „Jack Strong” w reżyserii Władysława Pasikowskiego, „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy oraz „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Po projekcji filmu „Chce się żyć” publiczność będzie miała okazję spotkać się z producentem filmu Wiesławem Łysakowskim.

Mini retrospektywa filmów Wojciecha Jerzego Hasa

W Cieszynie festiwalowa publiczność obejrzy trzy wybrane filmy polskiego reżysera. W przeglądzie znalazły się obrazy: „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Pętla” oraz „Jak być kochaną”.

Pozostałe polskie akcenty

Dodatkowo w cyklu „Kręgi Sztuki polecają” pokazane zostaną dwa polskie filmy: „Kanadyjskie sukienki” w reżyserii Macieja Michalskiego oraz „Ćma” w reżyserii Tomasza Zygadły z Romanem Wilhelmi z 1980 roku. W bloku filmów krótkometrażowych zaprezentowane zostaną animacje z programu 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator”.

Warsztaty, wykłady, spotkania

W ramach 5. Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki” w Cieszynie, Krakowie i Katowicach odbędą się warsztaty filmowe, muzyczne, z zakresu sztuk plastycznych i wizualnych, wykłady, spotkania oraz koncerty. W ramach warsztatów filmowych w Cieszynie odbędą się m.in. warsztaty filmu animowanego dla dzieci „Halo Echo” z Anielką Lubieniecką oraz warsztaty operatorskie z Michałem Bukojemskim.

Wejściówki

Na wszystkie filmowe seanse jest wstęp wolny we wszystkich trzech miastach. Wyjątkiem jest cieszyńskie kino „Piast”, do którego należy zarezerwować bezpłatne wejściówki lub skorzystać z puli miejsc wydawanych poza rezerwacją internetową na godzinę przed danym seansem w kasie kina.

 

Szczegółowy program Wakacyjnych Kadrów znajduje się tu: www.wakacyjnekadry.pl

Szczegółowy program Festiwalu Kręgi Sztuki Znajduje się tu: www.kregisztuki.com
Katowicki filmowy program Kręgów Sztuki do znalezienia tutaj: www.kino.kosmos.katowice.pl
Krakowski filmowy program Kręgów Sztuki do znalezienia tutaj: www.magazynkultury.pl

 

Na podstawie informacji prasowej

07.07.2014