Powstała Podkarpacka Komisja Filmowa

„Jest to dla nas rzecz nowa, będziemy tu nabierali doświadczeń w trakcie kontaktów i spodziewanych produkcji. Chcemy pokazywać nasze walory, miejsca, wydarzenia, osoby  związane z regionem. Chcielibyśmy, aby ta komisja z czasem zaczęła przynosić przychód, choć na to potrzeba oczywiście czasu tak, aby tymi funduszami zasilać kolejne produkcje filmowe, stwarzając kolejne możliwości promocji. Chcielibyśmy włączyć w ten proces pozostałe samorządy z Podkarpacia, dać im szasnę promocji i uczestnictwa w tym instrumencie” – mówi marszałek Władysław Ortyl.    

Podkarpacka Komisja Filmowa

Podkarpacka Komisja Filmowa powstała z inicjatywy samorządu województwa. Jest siódmą tego typu instytucją w Polsce po Łodzi (Lodz Film Commission), Krakowie (Krakow Film Commission), Katowicach (Silesia Film Commission), Poznaniu (Poznan Film Commission), Wrocławiu (Wroclaw Film Commission) i Warszawie (Mazovia Warsaw Film Commission).

Promocja regionu

Komisja powstała w związku z coraz większym zainteresowaniem producentów filmowych regionem. Zadaniem komisji jest zachęcenie twórców filmowych do podejmowania wątków związanych z historią i współczesnością regionu oraz pomoc w produkcji filmów. Na początek działalności województwo wyasygnowało na jej zadania kwotę pół miliona złotych. Kierownikiem Podkarpackiej Komisji Filmowej została Marta Żurek.

Fundusz Filmowy w 2017 roku

W 2017 roku w ramach Podkarpackiej Komisji Filmowej ma powstać Fundusz Filmowy, finansowany z budżetu województwa, który umożliwi udział w koprodukcjach filmowych.  

Źródło informacji: http://www.podkarpackie.pl/index.php/kultura/4612-video-ruszaja-prace-podkarpackiej-komisji-filmowej

09.06.2016