Ruszają zdjęcia do filmu "Tarapaty"

1 sierpnia 2016 ruszają zdjęcia do przygodowego filmu dla dzieci „Tarapaty” w reżyserii Marty Karwowskiej.

„Tarapaty”

Kiedy ma się 10 lat, wakacje w mieście to najnudniejsza sprawa na świecie. Ale gdy okazuje się, że w opuszczonym domu za płotem złodziejska szajka urządziła sobie kryjówkę, a w ręce wpada stara mapa prowadząca do skarbu, nuda zamienia się w przygodę. Na drodze do rozwiązania zagadki Olkowi i Julce stają złośliwa ciotka, niania – nałogowa palaczka i tajemniczy pożeracz cukierków, a stawką jest życie ukochanego psa Pulpeta.

„Tarapaty” to opowieść o dziecięcych przygodach, które mogą wydarzyć się tuż za rogiem, samotności z powodu nieobecnych rodziców i o przyjaźni, której nic tak nie cementuje jak wspólne kłopoty.

„Robienie kina gatunkowego dla dzieci uważam za ambitne i arcyciekawe zadanie. To nie kompromis ani rozgrzewka przed filmem dla dorosłych, ale wyzwanie i wielka frajda. Nie traktuję tego projektu misyjnie. To nie tak, że chcę coś dzieciom przekazać, czegoś je nauczyć, czy dydaktycznie się powymądrzać. Ja po prostu chciałabym, żeby oglądając „Tarapaty” wyśmienicie się bawiły, śmiały, bały i czasem płakały. Chcę je zaprosić do tego świata, wpuścić tam na równych prawach, pozwolić im przeżyć niezapomnianą przygodę razem z Julką i Olkiem” – mówi reżyserka i autorka filmu, Marta Karwowska.

Obsada

Główne role w filmie zagrają debiutujący na ekranie Hania Hryniewicka i Kuba Janota-Bzowski.

Hania właśnie kończy VI klasę Szkoły Podstawowej nr 143 w Warszawie i zdaje do Gimnazjum im. Narcyzy Żmichowskiej, gdzie rozpocznie intensywną naukę francuskiego, o czym marzy. Interesuje się historią, lubi czytać książki. W przyszłości chciałaby zostać aktorką i ma za sobą pierwsze występy: w Teatrze Dramatycznym i Teatrze Syrena, statystowała też w „Powidokach” Andrzeja Wajdy. Jej ulubiony film to „Grand Budapest Hotel” Wesa Andersona. Bardzo chciałaby mieć psa.

Kuba urodził się 1 marca 2005 roku, jest uczniem V klasy Społecznej Szkoły Podstawowej nr 10 w Warszawie. Uwielbia mitologię grecką, książki przygodowe i klocki lego. Reprezentuje szkołę w zawodach pływackich (na koncie ma m.in. mistrzostwo Polski wśród szkół społecznych). Jego ulubione filmy to „Wielka Szóstka”, „Percy Jackson”, „Szybcy i Wściekli” oraz seria o Jamesie Bondzie. Nie lubi zielonych warzyw.

Bohaterów drugoplanowych zagrają m.in. Joanna Szczepkowska, Krzysztof Stroiński, Roma Gąsiorowska, Maria Maj, Jadwiga Jankowska-Cieślak i Piotr Głowacki.

Twórcy

Reżyserką filmu jest Marta Karwowska. Skończyła Wydział Reżyserii w PWSFTviT w Łodzi i Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie studiów zrealizowała kilkanaście krótkometrażowych etiud fabularnych i dokumentalnych, w tym nagradzaną na festiwalach „Sowę”. Reżyserka drugiej ekipy oraz asystentka Jana Jakuba Kolskiego przy filmie „Wenecja” oraz reżyserka obsady w fabularnym debiucie Grzegorza Jaroszuka „Kebab i Horoskop”. Stypendystka Ministra Kultury (Młoda Polska 2014).

Zdjęcia do filmu robi Kacper Fertacz, jeden z najzdolniejszych operatorów młodego pokolenia. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Budapest Cinematography Masterclass 2007 prowadzonego przez Vilmos’a Zsigmont’a i Elmera Ragalyi. Autor zdjęć m.in. do filmu „Ostatnia Rodzina” w reż. Jana P. Matuszyńskiego (premiera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno), nagradzanego „Hardkor Disko” Krzysztofa Skoniecznego (Gdynia Film Festival, Camerimage za najlepsze zdjęcia oraz nominacje do Nagrody PSC oraz Orła) czy wielkiego hitu na Słowacji „Czerwonego Kapitana” Michała Kollara.

Producentem filmu jest Agnieszka Dziedzic z Koi Studio, która w zeszłym roku dostała nagrodę dla Najlepszego Debiutującego Producenta za film „Małe Stłuczki” w reżyserii Aleksandry Gowin i Ireneusza Grzyba przyznaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych.

Dystrybutorem filmu jest Next Film. „Tarapaty” są współfinansowane przez PISF-Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Mazowiecki Fundusz Filmowy. Koproducentem jest DI Factory. Film brał udział w warsztatach Films For Kids.Pro oraz Maia Workshops.

Zdjęcia do filmu rozpoczynają się 1 sierpnia w Warszawie i okolicach. Potrwają do końca września.

Strona filmu na Facebook: www.facebook.com/tarapatyfilm

Informacja prasowa 

27.07.2016