Ruszył 56. Krakowski Festiwal Filmowy

29 maja uroczystą galą w kinie Kijów.Centrum i projekcją filmu dokumentalnego „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika rozpoczął się 56. Krakowski Festiwal Filmowy. Współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej wydarzenie potrwa do 5 czerwca.

250 tytułów w programie 56. KFF

Spośród ponad 3500 produkcji zgłoszonych do selekcji w ramach festiwalu zostanie zaprezentowanych ponad 250 tytułów w 4 konkursach, 12 sekcjach towarzyszących i wielu wydarzeniach specjalnych. Konkursowe filmy oceniać będzie międzynarodowe jury, które przedstawił podczas ceremonii dyrektor festiwalu Krzysztof Gierat. Filmy oceniać będą twórcy filmowi, dziennikarze i krytycy, oraz przedstawiciele takich imprez filmowych jak Sundance, Hot Docs czy MFF w Wenecji. Warto podkreślić, że Krakowski Festiwal Filmowy odwiedzi w tym roku ponad 850 polskich i międzynarodowych gości.

W oficjalnym otwarciu wzięli udział dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta Andrzej Kulig oraz przedstawiciele świata filmu z całego świata.

„Posiadamy – z czego jesteśmy bardzo dumni – akredytację FIAPF, czyli Międzynarodowej Federacji Zrzeszeń Producentów Filmowych, ale także Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Nasi laureaci otrzymują preferencje w drodze do Oscara, a także rekomendacje i bezpośrednie nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej” – podkreślał podczas ceremonii Krzysztof Gierat.

Prestiż, tradycja i ciągła kreatywność

„Krakowski festiwal to prestiż i tradycja, co zobowiązuje. Jesteśmy szczęśliwi, że w tym projekcie jako Polski Instytut Sztuki Filmowej możemy uczestniczyć. Tym szczęśliwsi, że doskonale rozwija się ważna dla nas i budująca przestrzeń branżową strefa Industry. Docs to Start, Docs to Go czy wreszcie tegoroczna nowość Docs to Buy to są miejsca, gdzie na wszystkich etapach powstawania dokumentu twórcy mogą poszukiwać partnerów międzynarodowych. Liczę, że już w tym roku będziemy mieli wiele ciekawych propozycji od światowych agentów sprzedaży dotyczących tego, co w naszym kinie jest jednym z najcenniejszych zasobów” – mówiła na otwarciu festiwalu dyrektor PISF Magdalena Sroka.

„Cechą tego festiwalu, którą warto podkreślić, jest jego ciągła kreatywność. To niezwykle cenne” – dodawał Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta.

Szeroka prezentacja polskiego kina

Obok sekcji konkursowych, w których szeroko będzie reprezentowany polski dokument, jak i animacja oraz krótkometrażowe fabuły nie zabraknie polskiego kina w innych, prestiżowych sekcjach na czele z Panoramą Filmu Polskiego. W sekcji Laureaci Festiwali znajdą się nagradzani m.in. w Locarno i Lipsku „Bracia” Wojciecha Staronia oraz zwycięski film IDFA 2015 „Don Juan” Jerzego Śladkowskiego. W sekcji Docs+Sience prezentowane będą dwie polskie produkcje: „Łowcy miodu” Krystiana Matyska oraz „Dosięgnąć nieba” Piotra Augustynka. Organizatorzy festiwalu przygotowali także rocznicowe retrospektywy związane z twórczością dokumentalną Krzysztofa Kieślowskiego i Andrzeja Wajdy. Jak co roku w programie znalazły się również filmy laureata Nagrody Smoka Smoków – w 2016 r. jest nim polski twórca filmów dokumentalnych Marcel Łoziński. Jego master class odbędzie się w ramach wydarzeń strefy Industry 1 czerwca.

Strefa Industry

W ramach Industry obok wydarzeń związanych z Doc Lab Poland (warsztaty dla twórców i pitchingi) odbędzie się m.in. pitching Animated in Poland (31 maja). To prezentacja polskich krótkometrażowych filmów animowanych w ostatniej fazie produkcji. Podczas spotkania reprezentanci wyselekcjonowanych projektów mają okazję pokazać fragmenty i opowiedzieć o swoich filmach nim te trafią do programów polskich i zagranicznych festiwali filmowych. Warto dodać, że 2 czerwca w ramach strefy Industry odbędzie się prezentacja raportu dotyczącego polskiej kinematografii dla dzieci. Wszystkie wydarzenia branżowe 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbywają się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12).  

Więcej informacji o 56. KFF: www.krakowfilmfestival.pl.

Marta Sikorska

30.05.2016