Ruszył nabór filmów do konkursów 24. FKE CINERGIA

Ruszył nabór filmów do konkursów dedykowanych debiutom i drugim filmom podczas 24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA. Festiwal jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W dniach od 22 do 30 listopada w Łodzi odbędzie się po raz 24. Forum Kina Europejskiego CINERGIA. To najstarszy w Polsce festiwal dedykowany kinematografiom krajów europejskich. Dwa konkursy odbywające się w czasie tego wydarzenia dedykowane są debiutom i filmom drugim.

W konkursie polskim o nagrodę główną rywalizują na równych prawach pełnometrażowe filmy fabularne z dokumentami i animacjami. Fundatorem nagrody głównej w konkursie polskim jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Konkurs europejski to corocznie tytuły szczególnie wartościowe dla kina na naszym kontynencie i znakomity przegląd twórców startujących w tym zawodzie.

„Kino europejskie to kino wciąż zaskakujące i nieodkryte. To kino, które poszukuje, stawia pytania, uwiera – bardziej niż reprezentujący nas politycy czy dziennikarze. Kino mówi głosem artystów, aktywistów, filozofów, marzycieli, bystrych obserwatorów i rzemieślników bez kompleksów. Siłą filmowej Europy są koprodukcje, ale i lokalność. Małe kameralne produkcje często wygrywają z wysokobudżetowymi projektami. Ale dzisiaj kierunek  filmowej Europy wyznaczają przede wszystkim młodzi. Podróżują bez przeszkód,  maja dostęp do narzędzi filmowych, oglądają te same seriale na Netfliksie. Współtworzą ten krajobraz często nawet o tym nie wiedząc. Wszyscy są bliżej a jednak potrafią i chcą mówić bardzo autonomicznym i niezależnym głosem. Mam nadzieje ze ta różnorodność – a jednocześnie pewna wspólna kulturowa tożsamość – znajdą odbicie w Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich” – mówi Anna Serdiukow, dyrektor artystyczna 24. FKE CINERGIA.

„Polskie debiuty i filmy drugie to dziś dla mnie najważniejszy głos w polskim kinie. Od kilku lat wiodące i odważne spojrzenie na otaczającą twórców rzeczywistość. I dotyczy to tak samo twórców fabuł, jak i dokumentalistów i animatorów. Bardzo wypatruję takiego polskiego kina, które porwie widzów. Siła takiego kina bardzo często tkwi w emocjach, a te potrafią być przecież różne” – mówi  Krzysztof Spór, dyrektor programowy 24. FKE CINERGIA.

Laureatami konkursów na CINERGII w ostatnich latach były m.in. „Wspomnienie lata” Adama Guzińskiego, „Serce miłości” Łukasza Rondudy, „Bliskość” Kantemira Bałagowa, „Over the Limit” Marty Prus i „Winni” Gustava Mollera.

Zgłoszenia do 1 października

Organizatorzy 24. Forum Kina Europejskiego zapraszają twórców do udziału w konkursach Polskich i Europejskich Debiutów i Filmów Drugich. Zgłoszenia do obu przyjmowane będą do 1 października 2019 roku. Regulamin konkursów znaleźć można na oficjalnej stronie festiwalu mieszczącej się pod adresem www.cinergiafestival.pl.

Forum Kina Europejskiego powstało w Łodzi w 1992 roku, a dziś za jego organizację odpowiada Stowarzyszenie Łódź Filmowa. Producentem festiwalu jest Sławomir Fijałkowski, producent, menadżer, animator kultury, właściciel Kina Charlie w Łodzi. Hasłem przewodnim 24. Forum Kina Europejskiego będzie w tym roku „Gdzie jest bohater?”.

24. Forum Kina Europejskiego odbędzie się w Łodzi w dniach 22-30 listopada 2019 roku.  Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Łódź Filmowa przy wsparciu miasta Łódź i Łódzkiego Centrum Wydarzeń. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współfinansowanie – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji: www.cinergiafestival.pl.

Na podstawie informacji prasowej 


03.07.2019