Ruszył nabór filmów na 61. Krakowski Festiwal Filmowy

Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych, które będą rywalizować o miejsca w programie na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Organizatorzy ogłosili, że zwiększona zostanie pula nagród w konkursie polskim. 61. edycja KFF, który jest współfinansowany przez PISF, odbędzie się w krakowskich kinach oraz online od 30 maja do 6 czerwca 2021 roku.

Krakowski Festiwal Filmowy to jedno z najstarszych na świecie i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Pokazom towarzyszą spotkania z twórcami, warsztaty i wystawy, koncerty, wydarzenia dla branży KFF Industry. KFF jest na ekskluzywnej liście wydarzeń filmowych kwalifikujących do Oscara w kategoriach film krótkometrażowy (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowy film dokumentalny, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

Na widzów przyszłorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego czekać będzie około 200 filmów, które zaprezentowane będą w kilkunastu cyklach pozakonkursowych oraz w trzech konkursach: międzynarodowym konkursie dokumentalnym, międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych i konkursie polskim. Gościem specjalnym nadchodzącej edycji Festiwalu będzie kinematografia norweska. Przyjmowanie zgłoszeń odbywać się będzie w dwóch etapach: 30 listopada 2020 dla filmów zrealizowanych przed 31 października 2020 oraz 31 stycznia 2021 dla filmów zagranicznych zrealizowanych po 31 października 2020 i 15 lutego 2021 dla filmów polskich zrealizowanych po 31 października 2020.

Nowe nagrody w konkursie polskim

Organizatorzy wprowadzili dodatkową nagrodę regulaminową i zwiększyli pulę finansową w konkursie polskim. Złoty Lajkonik dla reżysera najlepszego polskiego filmu będzie premiowany kwotą 30 tys. zł, podobnie jak zwycięzcy konkursów międzynarodowych. Do Srebrnych Lajkoników dla reżyserów najlepszego filmu animowanego, fabularnego i krótkometrażowego dokumentu dołączy czwarty Srebrny Lajkonik dla twórcy najlepszego filmu dokumentalnego w kategorii powyżej 30 min. Wszystkie Srebrne Lajkoniki premiowane będą kwotami 15 tys. zł, podobnie jak srebrne nagrody w konkursach międzynarodowych.

W międzynarodowym konkursie krótkometrażowym na twórców czekać będą Smoki – Złoty i Srebrne, a w międzynarodowym konkursie dokumentalnym przyznane będą Srebrne Rogi dla reżyserów filmu o wysokich walorach artystycznych oraz dla reżysera filmu o tematyce społecznej. Złoty Róg, trafi do reżysera najlepszego filmu w konkursie. Łączna pula nagród wynosi 300 tys. zł.

Regulamin konkursów filmowych oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: www.krakowfilmfestival.pl

01.10.2020