RUSZYŁ NABÓR NA 56. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY

Ruszył nabór filmów na 56. Krakowski Festiwal Filmowy, który odbędzie się w dniach 29 maja – 5 czerwca 2016 roku. Organizatorzy czekają na zgłoszenia filmów dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych.

56. edycja

56. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego, najstarszej polskiej imprezy filmowej, akredytowanej przez Międzynarodową Federację Producentów Filmowych – FIAPF, oraz nominującej filmy do nagród Europejskiej i Amerykańskiej Akademii Filmowej, odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2016 roku. Filmy można zgłaszać do czterech równorzędnych konkursów – polskiego oraz trzech międzynarodowych: krótkometrażowego, dokumentalnego oraz muzycznych dokumentów DocFilmMusic.

Nagrody: Złoty Smok, Złoty Róg, Złoty Hejnał i Złoty Lajkonik

W konkursie krótkometrażowym o Złotego Smoka rywalizują filmy fabularne, animowane i dokumentalne nie dłuższe niż 30 minut. W konkursie dokumentalnym startują filmy dokumentalne średnio- i pełnometrażowe powyżej 30 minut, a najlepszy z nich otrzymuje Złoty Róg. W konkursie DocFilmMusic nagroda Złotego Hejnału przypada jednemu z muzycznych dokumentów o czasie trwania dłuższym niż 50 minut. Natomiast do konkursu polskiego, w którym głównym trofeum jest Złoty Lajkonik, można zgłaszać wyłącznie polskie filmy fabularne i animowane do 30 minut oraz filmy dokumentalne o dowolnej długości. Z filmów zgłoszonych do konkursu polskiego komisja selekcyjna wybiera tytuły, które będą uczestniczyły w konkursach międzynarodowych.

We wszystkich trzech międzynarodowych konkursach wymagana jest polska, a preferowana premiera światowa. W konkursie polskim preferowane są filmy premierowe, które nie miały w Polsce dystrybucji kinowej oraz nie były prezentowane na żadnym polskim festiwalu odbywającym się przed 56. KFF.

W konkursach mogą brać udział filmy zagraniczne zrealizowane w 2015 i 2016 roku, które nie były publicznie prezentowane przed 1 czerwca 2015 roku oraz filmy polskie zrealizowane w 2015 i 2016 roku.

Filmy do selekcji zgłaszać można w następujący sposób:

  • Przesyłając publiczny lub prywatny link do filmu, z hasłem lub bez, z nieograniczonym dostępem czasowym i terytorialnym (np. Vimeo, YouTube, itp.).
  • Wgrywając pliki MP4 lub MOV z filmem na serwer festiwalu.

Terminy zgłaszania filmów do selekcji konkursu polskiego:

  • dla filmów zrealizowanych przed 31 października 2015 r. : 30 listopada 2015
  • dla filmów zrealizowanych po 31 października 2015 r.: 15 lutego 2016

Regulamin oraz karta zgłoszenia znajdują się na stronie: www.krakowfilmfestival.pl.

Informacja prasowa

09.10.2015