Ruszyła 2. edycja Kultury Na Widoku

27 maja rozpoczęła się 2. edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej Kultura Na Widoku, która zachęca do korzystania z zasobów kultury pochodzących z legalnych źródeł. Akcja realizowana przez Legalną Kulturę potrwa do 11 października. Wśród regałów Kultury Na Widoku można znaleźć część poświęconą 10-leciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W inauguracji projektu wzięli udział m.in. podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP ds. twórczości, dziedzictwa i kultury Maciej Klimczak, doradca Prezydenta RP Krzysztof Król, dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz oraz artyści wspierający Legalną Kulturę.  

2. edycja Kultury Na Widoku

– Z dumą prezentuję 2. edycję projektu Kultura Na Widoku, którego celem jest zwrócenie uwagi na bogactwo legalnych źródeł kultury. Dziękuję naszym partnerom Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej i Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz legalnym źródłom, które biorą udział w projekcie –powitała zgromadzonych przed Pałacem Prezydenckim gości i dziennikarzy prezes fundacji Legalna Kultura Kinga Jakubowska.

– Kocham Legalną Kulturę i jako człowiek Internetu cieszę się, że ten projekt pokazuje Internet od jego najlepszej strony, od strony kulturotwórczej – mówił doradca Prezydenta RP Krzysztof Król.

– Chciałam pogratulować Legalnej Kulturze świetnego projektu. Każdy legalny sposób obcowania z kulturą zasługuje na uznanie. Dziękuję filmowcom za udostępnienie filmów i mam nadzieję, że korzystanie z legalnych źródeł kultury będzie coraz powszechniejszym modelem korzystania z zasobów kultury, za co trzymam kciuki – mówiła obecna podczas inauguracji projektu dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.

Artyści dla Legalnej Kultury

W realizację projektu zaangażowanych jest wielu artystów i twórców kultury, którzy wkładają dużo zaangażowania w promocję kultury pochodzącej z legalnych źródeł.

– Rola artystów w projekcie jest nie do przecenienia, a ich zaangażowanie sprawia, że tym bardziej czujemy się zobowiązani do kontynuowania naszych działań – dziękowała Kinga Jakubowska.

Przeciwwaga dla piractwa internetowego

– Współuczestnictwo w kulturze i bycie fair, prawo do poszanowania tego, co jest naszym wkładem w kulturowy rozwój to podstawowe wartości. Edukacja społeczna w zakresie świadomego uczestnictwa w kulturze, wyrabianie nawyków korzystania z legalnych źródeł to konieczna przeciwwaga dla piractwa i złych praktyk korzystania z nielegalnych źródeł i temu właśnie służy projekt Kultura Na Widoku – zwróciła na koniec uwagę Kinga Jakubowska.

Uroczystość rozpoczęcia 2. edycji projektu wzbogacił performance „Kultura to wspólnota twórców i odbiorców – wszyscy jesteśmy jej częścią” w reż. Jerzego Klonowskiego w wykonaniu artystów Teatru Akt.

Ponad 900 utworów dostępnych w multimedialnej bibliotece

Posiadacze smartfonów, tabletów i użytkownicy Internetu na terenie całego kraju, będą mogli w prosty i legalny sposób pobrać interesujące ich filmy, muzykę, książki, gry i archiwalia dostępne w ramach projektu Kultura Na Widoku. Wśród 900 utworów skatalogowanych w pięciu kategoriach znalazły się m.in. filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dostępne będą m.in. oscarowa „Ida” Pawła Pawlikowskiego czy filmy „Rezerwat” i „Bogowie” Łukasza Palkowskiego. Podczas pierwszej edycji wydarzenia podczas akcji udostępniono ponad 600 utworów, z regałów Kultury Na Widoku skorzystało wtedy ponad 700 tysięcy unikalnych użytkowników. 

Obok instalacji plakaty

W tym roku akcja rozszerza swój zasięg dzięki plakatom, z których – podobnie jak z multimedialnych regałów – będzie można pobrać wszystkie udostępnione utwory. 30 tysięcy plakatów Kultury Na Widoku trafi do kilkuset miejscowości z utrudnionym dostępem do kultury. Zawisną one w przestrzeni publicznej, bibliotekach, domach kultury i szkołach. Do projektu cały czas włączają się szkoły, biblioteki oraz inne instytucje i organizacje z całej Polski. Chętni mogą zgłosić swój udział wysyłając maila na adres: plakaty@legalnakultura.pl lub biblioteki@legalnakultura.pl.

Strona internetowa

Niezależnie od miejsca zamieszkania osoby zainteresowane projektem będą mogły skorzystać ze stworzonej oferty kulturalnej za pośrednictwem strony internetowej www.kulturanawidoku.pl, na której udostępnione będą wszystkie utwory.

Terminy i miejsca

2. edycja Kultury Na Widoku odwiedzi 48 miejsc i 14 festiwali. Projekt zostanie zainaugurowany 27 maja w Warszawie przed Pałacem Prezydenckim, 28 maja w Krakowie na Rynku Głównym, 29 maja przed Centrum Kultury w Lublinie i Manufakturze Łódzkiej oraz 2 czerwca na Długim Targu w Gdańsku. Do 11 października Kultura Na Widoku zawita jeszcze m.in. do Poznania, Wrocławia, Gdyni, Sopotu, Bydgoszczy, Opola, Radomia, Szczecina, Rzeszowa, Katowic, Zamościa, Olsztyna, Zielonej Góry, Mrągowa, Bochni, Słupska i Ełku.

Projekt uzyskał wyróżnienie „Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Samorządności”. Partnerami strategicznymi są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji: www.legalnakultura.pl i kulturanawidoku.pl

27.05.2015