Ruszyła oficjalna strona "Idy"

Opus Film, producent współfinansowanej przez PISF „Idy” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego uruchomił oficjalną stronę filmu, który jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”.

 

Na anglojęzycznej stronie www.ida-movie.com uruchomionej przez Opus Film znajdują się informacje m.in. o nagrodach dla filmu, fragmenty recenzji, zwiastun, galeria fotosów oraz informacje o dystrybucji. Na stronie znajdują się także odnośniki do profilu filmu na Facebooku oraz Twitterze. Strona jest również dostępna w wersji mobilnej.

Międzynarodowe sukcesy „Idy”

„Ida” Pawła Pawlikowskiego światową premierę miała podczas 40. Telluride Film Festival na przełomie sierpnia i września 2013 roku. 25 października tego samego roku film trafił do polskich kin. Późniejsza dystrybucja międzynarodowa „Idy” okazała się jednym z największych sukcesów w historii polskiego kina. We Francji film Pawła Pawlikowskiego obejrzało ponad 500 tys. widzów, ponad 100 tys. we Włoszech, po kilkadziesiąt tysięcy w Hiszpanii i Holandii. Amerykański Box Office wynosi 3,5 mln USD, a film do dziś przyciągnął do sal kinowych ok. 450 tys. widzów. Warto przypomnieć, że w dniu premiery film pokazywano zaledwie na trzech ekranach. Jego popularność stała się tak wielka, że w szczytowym momencie dystrybucji w USA film był wyświetlany na 134 ekranach i nadal można go w amerykańskich kinach oglądać.

 

Film dystrybuowano także m.in. w Argentynie, Australii, Austrii, Belgii, Japonii, Kanadzie, Niemczech, Norwegii, Nowej Zelandii, Szwajcarii i na Tajwanie. Film łącznie został zakupiony na 52 terytoria, a zainteresowanie tytułem nadal się utrzymuje. 26 września „Ida” trafi na ekrany kin w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a w październiku – w Danii i Szwecji. Do dziś „Idę” pokazano na blisko 50 festiwalach, na których twórcy filmu zdobyli ponad 30 nagród.

Polsko-duńska koprodukcja ze wsparciem PISF

„Ida” jest polsko-duńską koprodukcją, które została zrealizowana przez Opus Film i Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Eurimages, Duński Instytut Filmowy oraz Łódzki Fundusz Filmowy. Powołana 10 lipca 2014 r. przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzatę Omilanowską Komisja Oscarowa w składzie: Filip Bajon (przewodniczący), Katarzyna Adamik, Jacek Bławut, Michał Komar, Agnieszka Odorowicz, Anda Rottenberg, Janusz Zaorski, Marek Żydowicz wybrała film „Ida” w reż. Pawła Pawlikowskiego na polskiego kandydata do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”.

 

Oficjalna strona filmu „Ida”: www.ida-movie.com

19.08.2014